die alle credits weigert De visie van Morten Olsen De regisseur Ondanks de bijna groteske successen blijft de trainer bescheiden. Hij opereert het liefst niet in het brandpunt van de wierook. 'Ik heb als speler al genoeg schouderklopjes gehad/ wimpelt Olsen de persoonlijke waardering af. Hij blijft beweren dat het een prestatie is van de gehele club. Olsen werd tijdens het kampioensfeest in wijlen de Meer niet betrapt op de demagogische uitspattingen van zijn voorganger. Rustig, en met een zekere gêne liet hij zich toejuichen, wijzend op zijn selectie. Maar iedereen weet dat het succes voor een groot deel ook zijn verdienste is. door Raymond Bouwman foto's Yvonne Witte molm lijkt op de jongste generatie Deense filjSBgisseurs. Lars von Trier Breaking the m en nu ook Thomas Vinterberg, die BB a-Saf niet l esten grote indruk maakte op het «Festival van Cannes, zijn beiden lid van - JHr genootschap Dogme 95. Het laatste van ~JË tien geboden van Dogme 95 bepaalt dat Pile regisseur op de aftiteling geen credits krijgt. Zou Olsen, die dit jaar de regie van de Ajax-film heel duidelijk in handen had, lid zijn van dit genootschap? Of past het in de moderne Deense mentaliteit? In ieder geval stond Olsen voor een onmogelijke opgave aan het begin van dit seizoen. Hij moest de goeroe Van Gaal opvolgen. Olsen deed dat door de vrijheid te introduceren. Net als voor Thomas Vinterberg in Cannes kreeg Olsen in Amsterdam een staande ovatie voor deel 1 van zijn epos. Ajax speelde dan ook bij vlagen subliem voetbal. De collectieve kracht werd gevormd door individuele onvoorspelbaarheid. Het zorgde voor veel bijval vanuit de eigen gelederen, maar voor de rest van Nederland was het af en toe wel heel erg bitter. Dat Ajax een natuurlijke neiging tot show-voetbal heeft, vindt men niet overal gepast. Zo werd Ajax in het Algemeen Dagblad, na weer een enorm vertoon van macht, omschreven als arrogant. De trainer van Ajax kan zich er wel iets bij voorstellen, maar is het absoluut oneens met de kwalificatie. Olsen: 'Het hangt van de ogen af. Het zit in iedere voetballer om te genieten van een overmacht. Als het goed gaat en lekker, en de stand laat het toe, dan probeer je soms dingen die je anders nooit in je hoofd zou halen. En door de mindere druk en het zelfvertrouwen lukt het dan vaak ook nog. Daar voetbal je voor. Als dat niet meer mag, laten we dan stoppen met voetbal. De sport is alleen maar leuk doordat er risico's genomen worden. Als de stand het toelaat, moet je altijd voor een effectvolle steekbal kiezen of voor een ingewikkelde dribbel in plaats van een balletje breed. Ajax staat voor bluf. Dat is wel zo. En als je bluf kunt waarmaken, komt het misschien arrogant over. Maar het gaat niet om het doelbewust vernederen van tegenstanders. In deze ploeg zit zoveel individuele kwaliteit dat het er soms kwetsend uitziet. Zo zag men ook het hooghouden van AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 9