Michael Reiziger van acht godenzonen. Maar ach, meneer Hiddink speelde zelf ook nooit bij Ajax en kon toch aardig uit de voeten, zij het uitsluitend met de linkervoet. In tien jaar tijd speelde hij niet minder dan 289 eredivisiewedstrijden voor PSV, De Graafschap en NEC. Of zoals de Fransen zeggen: Qui s'y frotte s'y pique. (8) Stap 8: De Alternatieven Wij vertrouwen erop dat het wereldkampioenschap voor het Nederlands elftal pas eindigt op 12 juli als in de finale wordt aangetreden tegen gastland Frankrijk. Dat betekent dat de bondscoach meer dan elf spelers nodig heeft, want zelfs (ex-) Ajacieden kunnen vermoeid, geblesseerd of geschorst raken. Er moeten derhalve vervangers komen waarvan je niet in de gaten hebt dat het vervangers zijn. Naadloos moeten ze binnen de uitgedokterde concepten hun rol spelen, want ze zijn een logisch onderdeel van een groter verband. Daarom is het andermaal noodzakelijk terug te keren naar het WK '74. Meneer Michels verbruikte destijds slechts vier wisselspelers: De Jong, Keizer, Israel en René van de Kerkhof. En dus hoeft meneer Hiddink op het WK'98 ook slechts vier wisselspelers mee te nemen. Het betreft de ex-Ajacieden Reiziger en Bogarde, die niet alleen samen in Barcelona spelen, maar ook samen een verrassend centraal verdedigingsduo kunnen vormen. Dan is er bij AC Milan nog een zekere Kluivert werkzaam. Deze speler zal nooit zeven wedstrijden optimaal kunnen presteren, maar is goed bruikbaar als pinchhitter. Tot slot moet als vierde wisselspeler mee de heer Grim. Deze uitmuntende reservegodenzoon kan de plaats van Van der Sar innemen, wanneer Nederland op achterstand mocht komen te staan en Van der Sar als extra spits naast Bergkamp en Overmars naar het front wordt gezonden. Of zoals de Fransen zeggen: II nefautpas courir deux lièvres a lafois. (9) het percentage Nederlands balbezit elke wedstrijd ruim 95 procent zal bedragen. In de kwart- en halve finale tegen respectievelijk Nigeria en Brazilië zal dit wellicht een fractie minder zijn, maar dit mag de pret niet drukken. Of zoals de Fransen zeggen: On nepeut pas être a lafois au four et au moulin. (10) Stap 10: Slotconclusie Zonder enige vorm van nationalisme of ajacisme mag worden geconcludeerd dat Patrick Kluivert Stap 9: De tegenstanders Het spreekt voor zich dat in een wetenschappelijk onderzoek ook moet worden gekeken naar sterkte en zwakte, kansen en bedreigingen. Oftewel, wat mogen we van onze tegenstanders verwachten? Welnu, daarvan verwachten we niets. We gaan ervan uit dat het Nederlands elftal in Frankrijk wereldkampioen gaat worden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan heeft dit nooit aan het onderzoek gelegen. Of zoals de Fransen zeggen: Rien ne sert de courir, ilfaut partir a point. (11) (1) Men moet niet al zijn eieren onder één kip leggen. (2) Geen erger dove dan die niet horen wil. (3) Die schuld bekent heeft half geboet. (4) Bij avond zijn alle katjes grauw. (5) Voor een harde knoest moet een harde beitel zijn. (6) Schrift grift, gepraat vergaat. (7) Al etende krijgt men trek. (8) Wie kaatst moet de bal verwachten. (9) Als je op twee hazen jaagt, vangt je er geen enkele. (10) Wie de klok luidt kan niet in de processie gaan. (11) Vertrek op tijd, dan hoef je je niet te haasten. 98 AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 98