Clarence Seedorf kort achter de spitsen moeten spelen, hetgeen de aanvankelijke 1-3-3-3 formatie aldus wijzigt in 1-3-3-1-2: Van der Sar Winter F.de Boer R.de Boer Davids Seedorf Bergkamp Overmars U ziet, ons nationale elftal gaat een echt elftal worden. We vertrouwen er nu dan ook al op dat dit onderzoek z'n vruchten zal afwerpen en dat niets een geslaagd wereldkampioenschap in de weg zal staan. Of zoals de Fransen zeggen: Vappétit vient en mangeant. (7) Stap 7: De Dienaars Nog drie posities moeten worden ingevuld, maar we zijn door de eerste selectie ex-Ajacieden heen. Dat wil zeggen: voor de basisposities. Er zijn er nog wel een paar, maar die komen later aan bod bij de wisselspelers. Wat nu nog resteert zijn de posities van de spelers die andere spelers in staat stellen te excelleren. We noemen dit dienende spelers. Zij kunnen zichzelf volledig wegcijferen en hebben soms zelfs niet eens meegespeeld terwijl ze wel degelijk meespeelden. Om te beginnen staat zo'n dienaar op de positie van meest verdedigende middenvelder. Dit kan nooit iemand uit de Ajax-school zijn, want Ajacieden zijn niet in de wieg gelegd om te verdedigen. Het hele voetbalspel is immers gebaseerd op aanvallen: als je er eentje meer in schopt dan je tegenstander heb je gewonnen. Daarom op de positie van meest verdedigende middenvelder de niet-Ajacied Cocu, afkomstig van PSV, maar daar via Vitesse gekomen en volgend seizoen onder de vleugelen van ex-Ajax-coach Van Gaal, dus dat komt wel goed. Maar dan nu het grootste probleem: het hart van de verdediging, onze meest kwetsbare plek. Helaas, Blind/Oliseh, Koeman/Rijkaard, Vasovic/Hulshoff, Israel/Laseroms, Van der Hart/Kuys, Van Kol/Van Heel en nog zo'n duizend combinaties doen het niet meer. Daarom de boeken er nog maar eens op nageslagen, en geconstateerd dat meneer Michels bij het WK van 1974 met eenzelfde probleem worstelde. Net op het moment dat hij het duo Strik/Israel wilde opstellen, moest laatstgenoemde door familieomstandigheden verstek laten gaan. Met dobbelsteen en hoge hoed koos Michels vervolgens voor Haan/Rijsbergen, een middenvelder van Ajax met een achter de oren amper droge voorstopper van Feyenoord. Het resultaat mag als bekend worden verondersteld: vice- wereldkampioen en de geboorte van het totaalvoetbal. Welnu, als meneer Hiddink laao Stam 24 jaar na dato opnieuw nationale voetbalgeschiedenis wil schrijven, kiest hij eveneens voor een combinatie die niemand verwacht: Van Gastel/Stam. Eerstgenoemde heeft organisatietalent en een goede trap in de benen, terwijl je speler Stam als aanvaller slechts kunt passeren als hij drie maanden is overleden. Bovendien zijn beide spelers dikke vrienden, gaan voor elkaar door het vuur en hunkeren naar mondiale erkenning. En ze kunnen allebei nog aardig voetballen ook. Aldus is op wetenschappelijke manier het volgende basiselftal geformeerd, dat op zaterdag 13 juni aantreedt tegen België: Van der Sar Van Gastel Winter Stam F.de Boer R.de Boer Cocu Davids Seedorf Bergkamp Overmars Het lijkt op het eerste gezicht een merkwaardige combinatie, twee Willem II- ers en een voormalige Vitesser temidden AJAX MAGAZINE JUNI 1998 97

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 97