Stap 4: De Gelijkgestemden Met drie man aan een WK beginnen is een riskante onderneming. De kans dat we reeds voor de kwartfinale worden uitgeschakeld is niet denkbeeldig. Nog afgezien van het feit dat de reglementen bepalen dat een team uit minstens acht spelers moet bestaan. Natuurlijk telt Van der Sar voor twee, Frank de Boer voor drie en Ronald de Boer voor zes, maar helemaal zeker van een goede afloop zijn we met dit 'elftal' niet echt. Daarom is het zaak te zoeken naar alternatieven binnen dezelfde geloofsgroep. Anders gezegd: we moeten zoeken naar spelers die op de eerste plaats goed kunnen voetballen. Dat ze ook hard moeten kunnen werken spreekt voor zich. Maar hard werken kun je leren. Goed voetballen niet, dat moet je van jezelf al kunnen. En dat is nu precies waarin Ajax zich van andere clubs onderscheidt. Of zoals de Fransen zeggen: Aux grands maux les grands remèdes. (5) Stap 5: De Grensovergang Spelers van Ajax zijn gewilde objecten in het buitenland. We zien ze elk weekend in de buitenlandse competities voorbijkomen. Het water loopt ons in de mond als we zien hoe ze het bij Ajax geleerde elders in de praktijk brengen. Natuurlijk vinden we het jammer dat we ze niet in levenden lijve kunnen zien, maar Van der Sar Winter F.de Boer R.de Boer Davids Weliswaar ontbreken nog de meeste namen, maar een aantal vitale posities is reeds ingevuld op een manier die de wereld en vanaf de linkerkant gevaarlijker is dan twee natte vingers in een stopcontact. Wie hem op rechts wil posteren, geeft blijk geen snars van voetbal te snappen. Tenslotte loopt bij Real Madrid onze toekomstige record-international Seedorf. Deze speler wil nog wel eens blijk geven van nonchalance, maar is in een Nederlands elftal onmisbaar. Als nummer 10 zal hij Dennis Bergkamp dat gevoel verzinkt in het niet bij de trots die we voelen als we ze zien. Ze zijn immers van ons, wij hebben ze opgeleid, wij hebben ze groot gemaakt en zij geven op hun beurt ons land meer voetbalaanzien. Een eerste greep van dez< ex-Ajacieden maakt ons incomplete Nederlands elftal een stuk kansrijker. Zo zul je als je wereldkampioen wilt worden om te beginnen spelers moeten opstellen die de bal kunnen veroveren. Want techniek is prachtig, maar als je de bal niet hebt, heb je er weinig aan. Daarom is het uiterst zinvol om bijvoorbeeld de linkermiddenvelder van Juventus op te stellen. Deze speler, Davids, vreet als het moet het veld kaal om de bal te veroveren en als hij 'm heeft doet hij er nog iets goeds mee ook. Datzelfde geldt voor speler Winter, die eveneens in de Italiaanse competitie uitkomt en in het Nederlands elftal uitstekend dienst zou kunnen doen als rechtsback. Waardoor ons Nederlands elftal langzaam maar zeker vorm begint te krijgen: voetballers. Namen als Cruijff, Keizer, Tamamata, Mühren, Ling, Van Basten en nog een paar honderd kunstenaars hebben de club wereldwijde bekendheid bezorgd. En ook op dit moment zijn er ex-Ajacieden die worden geroemd om hun creativiteit. Zo voetbalt er bij het Londense Arsenal een zekere Bergkamp. Deze speler krijgt nog wel eens het verwijt dat hij zich in het Nederlands elftal niet volledig geeft. Een volslagen belachelijke opmerking, want creatieve spelers worden opgesteld omdat ze creatief zijn, en niet omdat ze zich volledig geven. Eveneens bij Arsenal voetbalt speler Overmars, die tweebenig is zal doen sidderen. Of zoals de Fransen zeggen: Les paroles s'envolentles écris restent. (6) Stap 6: De Creatieven Ajax heeft ook altijd te boek gestaan als de club met de meest creatieve Aron Winter AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 95