van alle dagbladen plus alle voetbalweek- en -maandbladen op, alsmede het gehele beeldarchief van Studio Sport en Canal-h Zo. Ons onderzoek kan beginnen. Of zoals de Fransen zeggen: II n'estpire sourd que celui qui ne veutpas entendre. (2) Stap 2: De Succesformule Allereerst moet worden gezocht naar de succesformule. Al snel komt ons onderzoeksteam tot de conclusie dat de voetbalclub Ajax uit Amsterdam dit seizoen met kop en schotel boven haar concurrenten uitstak. Nooit eerder was een voorsprong op nummer twee zo overtuigend, nooit eerder werd er zo vrolijk gevoetbald. Als we vervolgens de spelers van dat succesvolle Ajax-elftal neerzetten in hun meest logische opstelling, zien we het volgende patroon ontstaan (voor het gemak even in een voor iedereen begrijpelijke 1-3-3- 3 formatie): slowmotion herhaling van achter het doel. Of zoals de Fransen zeggen: Faute avouée est a moitié pardonnée. (3) Stap 3: De Complicaties Onder normale omstandigheden zou dit dus de opstelling moeten zijn van het elftal dat ons land vertegenwoordigt op het komende wereldkampioenschap te Frankrijk. Nader onderzoek heeft echter uitgewezen dat er bij integrale opstelling van deze elf spelers de nodige complicaties optreden. Speler Blind - bijgenaamd Danny Forever Young - is weliswaar de beste libero van Europa, maar blijkt reeds in een eerder stadium te hebben bedankt voor het Nederlands elftal. Speler Melchiot is hard op weg de beste rechtsback uit de Nederlandse voetbalgeschiedenis te worden, maar mist voor Frankrijk nog een klein beetje ervaring. De algemene verwachting is dat Melchiot vanaf januari 1999 een vaste plaats in het Nederlands elftal zal krijgen en deze pas weer afstaat na het WK van 2014. Speler Oliseh kan evenmin in het Nederlands elftal worden opgesteld. Deze met een vernietigende pegel in de rechterwreef uitgeruste verdediger blijkt afkomstig te zijn uit Nigeria. Met speler Litmanen doet zich een vergelijkbare complicatie voor, daar nader onderzoek heeft uitgewezen dat hij uit Finland komt. Speler Witschge komt evenmin in aanmerking voor het Nederlands elftal, omdat hij en de bondscoach niet samen door één deur kunnen, zelfs al is die deur zo breed als het dak van de Arena. Voor de drie aanvallende spelers Babangida, Arveladze en Laudrup geldt hetzelfde als voor speler Oliseh: geen Nederlands paspoort, dus geen toestemming om voor het Nederlands elftal uit te komen. Resumerend betekent dit dat de bij stap 2 geformuleerde succesopstelling aldus wijzigt: Pnnatd da Boar Van der Sar Blind Melchiot Oliseh F.de Boer R.de Boer Litmanen Witschge Babangida Arveladze Laudrup Wie deze namen in een teder timbre door de mond laat rollen, krijgt het warm en ziet beelden voor zich van ongekende schoonheid. Ongeremde gedachten stromen door het hoofd, prachtige momenten vragen om een Van der Sar F.de Boer R.de Boer Tja, en dan ga je je als jonge onderzoeker toch even achter het oor krabben. Nog eenmaal ga je de elf namen van Stap 2 na en dan besef je dat dit geen gemakkelijk onderzoek gaat worden. Of zoals de Fransen zeggen: La nuit tous les chats sontgris. (4) AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 93