buitenland. Neen, hij heeft het beste met ze voor. En hij vloekt in onvervalst Nederlands: 'Godverdomme!' Voetbal is een passie, een uit de hand gelopen hobby. Hij kijkt erop toe dat voetballers niet voor een habbekrats door malafide makelaars worden opgepikt. Maar hij weet ook hoe het gaat: Nigeriaanse jongens zouden alles tekenen om hun geluk in Europa uit te proberen. Hij noemt de naam van Maurice Cooreman, de beruchte makelaar die beweert over een netwerk van omkoping in de Belgische competitie te beschikken. Met Cooreman wil vader Babayaro niks meer te maken hebben. De man heeft met zijn dubieuze praktijken te veel van zijn jongens schade toegebracht. Papieren vervalst, dubbele contracten getekend - de maat is vol. Badslippers De volgende ochtend trainen de Kaduna Highlanders om acht uur op een schoolpleintje aan Lagos Street. Zand omringd door klaslokalen, barakken zonder ramen met een golfplaten dak en luiken waarvan de groene verf afbladdert. Bij dertig graden beginnen de voetballers aan de opwarming. In de schaduw van drie kale bomen brengen kinderen uit de buurt een voortreffelijke imitatie van het spel van de grote jongens. Op badslippers jongleren ze met een lekke plastic bal. De Kaduna Highlanders zelf hebben voor het hoge bezoek het schoeisel en de kleding aangetrokken die ze van Celestine en Emmanuel Babayaro hebben gekregen. Nieuwe shirtjes van Gremio, Anderlecht, de Amerikaanse nationale ploeg. De Super Eagles moeten het soms met een minder blitse outfit stellen. De partijtjes beginnen. De vier ploegen lossen elkaar af volgens een eenvoudig stramien: wie scoort, mag blijven staan. De andere spelers kunnen aan de overzijde van het schoolplein terecht. Daar heb je de latrines. Veldtoiletten zonder deur die de indruk wekken dat het laatste gebruik van voor de Biafra-oorlog dateert. Niks is minder waar. Een Highlander staat zich ongegeneerd te ontlasten terwijl hij met een van kramp vertrokken gezicht de verrichtingen van zijn maats gadeslaat. Al gauw lost het spel op in een grote stofwolk die zich van de ene kant van het veld naar de andere verplaatst - de bal gaat snel rond. Het is opvallend hoe collectief er wordt gevoetbald. Bijna on-Affikaans. De jongens hebben allemaal een meer dan behoorlijke techniek en zijn fanatiek. 'Ze spelen met hun hart,' zegt een toeschouwer. Geloof het maar niet: ze spelen met hun hart, hun lijf en hun leden, met alles wat ze in zich hebben. Weer duikt het kereltje van negen op. Hij wordt door een volwassen vent van twintig onderuitgeschoffeld. Er volgt een klopje op zijn achterste, een aai over de zijn bol: hij moet niet zeuren. 'Zo hoort het,' zegt vader Babayaro. In een andere witte Mercedes, een driehonderd met een vaantje van de Nederlandse voetbalbond, rijdt hij naar een van zijn bedrijfjes. Printing and typing staat er boven de deur, een winkel voor kantoorbenodigdheden met een uitgebreid videoarchief. In de videoclub zitten tientallen jongetjes naar een scherm te staren. Het is muisstil. De onverdeelde aandacht gaat naar een Nederlandse documentaire over de roots van Ronald en Frank de Boer, de begaafde tweeling van Ajax. Vader Babayaro lacht. 7 like thatzegt hij. Dit artikel is een hoofdstuk uit het onlangs bij Uitgeverij Podium verschenen boek Giganten van Afrika - De hoge vlucht van Nigeria's Super Eagles' door Jan Antonissen en Vincent Loozen met foto's van Stephan Vanfleteren. AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 90