De voetbalacademie van Papayaro FIZANCE98 Nigeria door Jan Antonissen en Vincent Loozen foto's Stephan Vanfleteren In het noorden van Nigeria heeft vader Babayaro een voetbalschool, al noemt hij het zelf een jeugdclub of voetbalacademie: Kaduna Highlanders. Vader Babayaro dweept met het Ajax-model. Met acht coaches brengt hij honderdtwintig jongens het evangelie volgens Louis van Gaal bij: één keer raken, positiespel, elkaar coachen - het woord van Van Gaal is in het internaat wet. Waarom slagen Nigeriaanse voetballers toch in Europa? De eerste generatie heeft het steevas| over de behandeling van een bal. Nigerianen, zeggen ze, gaan goed met 'm om: ze strelen 'm met hun voeten, ze wiegen 'm in hun nek. Ze raken 'm persoonlijk. Liefdevol en teder, meedogenloos en hard, zoals hun gevoel het ingeeft. De bal is hun lange leven. Ze groeiden met 'm op in de Afrikaanse straten waar ze behalve de tegenstanders uit het dorp ook de passerende kippen, geiten, motorfietsen en wagens dribbelden. Ze liepen blootsvoets op de verharde rijweg, ze vormden een dikke laag eelt onder hun voeten waardoor kicksen ongemakkelijk zaten. Ze maakten zelf een bal van restjes stof, mousse en touw. Ze plukten een groene sinaasappel die ze met een plank bewerkten tot-ie meegaf. Maar het liefste speelden ze met een rubberbal, een godsonmogelijk ding vervaardigd uit het sap van de rubberboom, dat bij elke stuit vijftien meter verderop vloog. Met zijn twintigen holden ze achter 'm aan in de hoop een actie te maken, te dribbelen, te blokken tot hun adem stokte. De bal liet zich enkel door de happy few beroeren. Ze trokken naar Europa. Ze liepen de Cooper Test. Ze negeerden sportwetenschappers die in al hun hooggeleerdheid het spel van de Brazilianen niet hadden begrepen. De bal is alles. Wie de bal meester is, is meester van het spel. Dat waren ze nooit vergeten, de eerste generatie Nigeriaanse voetballers. De huidige generatie voetballers is nuchter. Ze vangen op Télé Cinque of Canal Plus beelden van Europees voetbal op. Ze komen vroeger naar Europa. Ze weten wat er te koop is, ze weten heel goed wat ze willen. In het noorden van Nigeria heeft vader Babayaro een voetbalschool, al noemt hij het zelf een jeugdclub of voetbalacademie: AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 84