Was zijn nationalistische gevoel dan zo groot? Wouters: 'Nee, dat valt wel mee. Maar het feit dat je bij de beste voetballers van het land zit, is toch ongelooflijk? Als kind beschouwde je dat als niet haalbaar. Ik heb altijd voor mezelf gespeeld, niet voor mijn land. Ik wilde altijd winnen. Nederlanders zeuren altijd over van alles: het weer, het werk, het voetbal. Onze competitie stelt niks voor, men noemt het een Mickey Mouse-competitie. Maar als er een groot toernooi aankomt, scharen we onszelf altijd onder de favorieten. Maar sinds 1988 hebben we het nooit meer waargemaakt.' Welke wedstrijden uit zijn Oranje loopbaan zijn hem het meest bijgebleven? Wouters: 'Duitsland op het EK 1988, Engeland op Wembley, Engeland in de Kuip. Die elleboogstoot tegen Gascoigne op Wembley valt natuurlijk niet goed te Schoolreisje Jan Wouters bleef international tot en met het WK 1994. Zijn laatste, 70ste interland was die tegen Brazilië. Wouters in de dekking op Bebeto. Wouters: 'Een minder geslaagd einde.' De sfeer in de groep werd in de loop der jaren minder, meent hij: 'Een trainingskamp is voor mij altijd een schoolreisje geweest. We kaartten, deden spelletjes, maakten grapjes. Ik vond het geweldig om te reizen, te dollen en zo naar een climax toe te werken. De ontlading daarna met een biertje: geweldig! Naarmate de jaren verstreken, bleven er steeds meer spelers op hun kamer.' Wouters is gestopt in 1996. Viel dat mee of tegen? Wouters: 'Ik het voetbal geen moment geen gemist omdat je merkt dat je overal een stapje te laat komt. Dan kan ik niet meer brengen wat mijn kwaliteiten zijn en is de beslissing eenvoudig. Je hoort weieens van voetballers dat ze na hun loopbaan een dikke knie of zo krijgen, maar dat is me gelukkig gespaard gebleven. Het enige dat ik niet had verwacht, is dat ik de discipline mis om voor mezelf te gaan lopen. Dat valt me van mijzelf tegen. Leuker is het feit dat de mensen me nog regelmatig bedanken voor wat ik voor hen betekend heb. Dat doet me altijd wel wat. Nu, als trainer van het tweede van Ajax, heb ik het uitstekend naar mijn zin bij Ajax. Als trainer ben ik meer de rustige Jan Wouters van buiten het veld.' En hoe zit het met de huidige patat-generatie? Wouters: 'Ik merk nog altijd dat sommigen het te gemakkelijk opvatten. Maar juist bij Ajax moet je je altijd geven. Anders kom je er nooit. Dat weet ik als geen ander.' waarschijnlijk niet fout gegaan. Nu wel. Het lijkt erop dat er altijd gezeik rond Oranje moet zijn. Duitsers en Italianen weten zich veel beter weg te cijferen. Toen ik bij Bayern München zat, heb ik vaak moeten uitleggen waarom Nederlanders zo vaak ruziën. We hebben overal een mening over. Bij Bayern hield ik tijdens de tactische bespreking ook nooit mijn mond. Mijn medespelers werden er gek van. En ach, al dat gedoe over geld... Ik vind dat op zo'n groot toernooi geld ondergeschikt moet zijn. Aan de andere kant: als er zoveel geld in dat wereldje rondgaat, moet het wel bij de juiste mensen terecht komen. Ik heb onder andere reclame gemaakt voor een groothandel in hout en gereedschap. Dat vonden ze blijkbaar bij me passen. Ik ben op de meeste aanbiedingen nooit ingegaan. Ik heb nooit zo aan geld gedacht bij Oranje.' praten, maar Gascoigne zelfheeft het me nooit verweten. Trouwens, hij had het in een eerdere wedstrijd al eens bij mij geflikt Dat is altijd in mijn achterhoofd blijven hangen. En op Wembley kwam het eruit. Maar ik gaf ook op Wembley die pass waaruit Bergkamp in één keer scoorde. Ik kon me altijd heel goed opladen voor wedstrijden waarin veel op het spel stond. Als we de kleedkamer uitliepen was ik al kwaad op de tegenstander. Dan kon ik meestal wat extra's geven.' AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 82