blijkbaar net zo over. Ik kreeg veel bekeuringen voor het wegtrappen van de bal of praten tegen de scheidsrechter. In het vuur van het spel liet ik me vaak gaan. Toen had ik nog niet het gevoel om - als ik merkte dat ik aan het doordraaien was - me in toom te houden. Han Berger, trainer bij FC Utrecht, heeft me later geleerd dat ik tot tien moest tellen. Dat heb ik letterlijk gedaan.' Toch is Wouters ook later nog altijd geregeld 'over de rooie' gegaan. Wouters: 'Dat klopt. Dat driftige zat er bij mij nou eenmaal in. Je kunt alleen proberen het zoveel mogelijk te beheersen. Bovendien zag men steeds meer dat ik óók goed kon voetballen en dan wordt er toch meer van je geaccepteerd. Terugkijkend kan ik zeggen dat ik waarschijnlijk nooit zover zou zijn gekomen als ik rustiger in het veld was geweest. Mijn driftbuien hebben me ook een bepaalde drang gegeven. Ik wilde nooit opgeven. Verliezen, daar kon ik absoluut niet tegen. In de jeugd heb ik regelmatig gehuild als mijn elftal verloor.' Verrassing In 1986 vertrekt onder anderen Gerald Vanenburg bij Ajax. Johan Cruijff haalt - tot verrassing van velen - Jan Wouters naar de Meer. Wouters: 'Van Basten zei: "We willen terug naar de Europese top. Wat moeten we dan met Jan Wouters?" Ik kreeg toen ook zo'n gevoel over me van niet willen verliezen. Ik heb hem bewust een paar keer op de training gezocht, want ik vond dat je dat niet over je collega's in het openbaar kan zeggen.' De ironie is dat een van Van Bastens hoogtepunten (zijn winnende treffer tegen West-Duitsland tijdens het EK 1988) voortkwam uit een pass van Wouters. Wouters, glimlachend: 'Dat is waar. Nee, we hebben het hier nooit meer over gehad. Marco had al in interviews aangegeven dat hij het absoluut fout had gezien. Dan is het voor mij ook over.' Hij vervolgt: 'Ik had het vermogen om vaak op de goede plek te staan. Cruijff hamerde daar ook vaak op. Niet te veel naar links zodat een andere tegenstander te vrij stond, neen: precies goed. Ik deed precies de juiste stap naar binnen. Dat gebeurde op intuïtie.' En die beweging achter het standbeen om? 'Die heb ik van Cruijff. In mijn herinnering deed hij die altijd bij de cornervlag. Als kind heb ik me die beweging al eigen gemaakt.' Terug naar Oranje. Bondscoach Rijvers was sterk gericht op mooi, sportief voetbal. Wouters: 'Dan geef je meteen het grote manco van Oranje in die tijd aan. Het moest netjes zijn, maar internationaal gelden andere wetten. Daar was het Nederlands elftal niet tegen opgewassen. Spelers als Gullit en Van Basten waren nog in opkomst. Ik weet nog goed dat Ajax in 1983 in de Europa Cup door Olympiakos Pireaus werd uitgeschakeld. In Griekenland ging Ajax in een keihard duel met 2-0 ten onder. Edo Ophof kreeg een rode kaart. Edo was de enige die echte fysieke weerstand bood. En als je de enige in je team bent die zoiets doet, ga je vaak over de schreef omdat je geen hulp krijgt. Drie jaar later speelde ik met Ajax opnieuw tegen Pireaus. Nu lieten we ons niet meer intimideren. Iedereen was volwassener geworden.' Gouden generatie Zijn tweede interland speelde Wouters op 12 maart 1986 in Leipzig ten Oost- Duitsland. Via een treffer van Marco van Basten won Oranje met 1-0. Een gouden generatie diende zich aan. Met de PSV'ers Van Breukelen, Gullit, Vanenburg, Ronald Koeman en Van der Gijp naast de Ajacieden Van Basten, Van 't Schip, Silooy, Spelbos, Bosman, Arnold Mühren en Rijkaard waren het slechts twee clubs die Jan Wouters viert feest met Hans van Breukelen en Barry van Aerle: 'Niederlande' is Europees kampioen. AJAX MAGAZINE JUNI 1998 79

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 79