Het shirt van Wim Volkers De hoge school van het voetbal In de rubriek 'Museumstukken' wordt telkens één voorwerp uit het Ajax Museum belicht. Deze keer is dat een Ajax-shirt uit de nalatenschap van Wim Volkers. Ondanks het feit dat het shirt behoorlijk is verkleurd, behoort het tot de topstukken van het museum. Het is het namelijk het oudste Ajax-shirt dat we kennen. door Carel Berenschot Wie het heeft over ras-Ajacieden, denkt al snel aan spelers als Sjaak Swart en Johan Cruijff. In de ^^^pventig vierden zij grote successen inet Ajax en ook na hun 'T actieve periode als speler bleven zij betrokken bij het wel en wee van de club. Natuurlijk bestonden er in vroegere perioden ook zulke Ajacieden; men denke aan mensen als Wim Anderiesen, Joop Stoffelen en Wim Volkers. Wim Volkers speelde eigenlijk alleen voor zijn plezier - in het bedrijfselftal van de Heineken Bierbrouwerij - toen hij begin jaren twintig door Ajax werd gevraagd. De watervlugge en beweeglijke Volkers kreeg vrijwel direct een basisplaats in het eerste en werd al snel de lieveling van het publiek. Zijn fabelachtige dribbels en zijn kleine gestalte leverden hem de bijnaam 'De Mug' op. De redacteur van het jubileumboek, dat bij het 50-jarig bestaan van Ajax verscheen, schreef over hem: 'Volkers was een balkunstenaar en behoorde tot de spectaculairste spelers die Ajax ooit heeft gehad. Bal stoppen, in eens doorgeven, schijnbewegingen maken, echt de fijne school, de hoge school van het voetbal. Dat was het spel waar het publiek om vroeg Volkers was bovenal een geestige spelervol originele invallen, improviserend in een volkomen eigen stijl.' Na zijn imposante spelersloopbaan - hij speelde dertien jaar in Ajax 1 - begon Volkers aan een even succesvolle carrière als bestuurder. Van 1940 tot 1951 was hij penningmeester en daarna volgde hij de befaamde Marius Koolhaas als voorzitter op. In die functie raakte hij helaas in een onverkwikkelijk affaire betrokken. Hém trof geen enkel blaam, maar hij trad wel af. Desondanks bleef hij tot aan zijn dood - hij werd 90 jaar - een trouw bezoeker van de thuiswedstrijden van Ajax. Wim Volkers was ook iemand die zijn herinneringen koesterde, iets wat hij bovendien doorgaf aan zijn zoon en kleinkinderen. Daardoor is er van hem - en van de tijd waarin hij voetbalde - relatief veel bewaard gebleven. Dat is ook wel eens anders en in de speurtocht naar objecten en foto's voor het museum werd er regelmatig achter het net gevist. Zo had een van de spelers uit het sterrenteam van de beginjaren zeventig alles aan 'goede doelen' geschonken. De ironie wil dat een Ajax-shirt van hem onlangs op een veiling in Londen voor bijna zeshonderd gulden van eigenaar wisselde. Een andere grote speler van Ajax, uit een vroegere tijd, bekende ook helemaal niets meer te hebben. Alles was 'bij een echtelijke twist in de open haard terechtgekomen'. Gelukkig heeft de familie Volkers wel alles 72 AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 72