jaar door te gaan. Het paste in zijn lange- termijn-visie. Bij Laudrup was de druk vergeefs. Volgens geruchten kwam dat doordat hij veel kritiek heeft gekregen waarin zijn leeftijd een rol speelde. Een andere mogelijkheid is de beslissing van zijn broer om toch niet naar Ajax te komen. Het afscheid van het Deense wonderkind was niet verheffend, hoewel goed bedoeld. Klaas Vos las een prachtig gedicht voor, maar op de tribunes was dat weer eens niet of nauwelijks te verstaan. Een deel van het publiek had ook geen gehoor gegeven aan het verzoek om nog even te blijven zitten na de wedstrijd tegen Utrecht. Het ritueel deed geen recht aan de grootheid van deze voetballer. Blind nam geen afscheid, daarmee impliciet bevestigend wat de meesten al hoopten. Hij bleef. Heeft Olsen erg zijn best gedaan om je te bewegen door te gaan? Blind: 'Hij heeft aangegeven hoe belangrijk hij mij voor het team vindt. Dat was heel duidelijk. Hij heeft niet tegen mij gezegd dat ik zo lang mogelijk moest doorgaan met voetbal. Maar als ik het belangrijker had gevonden om trainer te worden, was ik trainer geworden. En als ik had gevonden dat ik mijn gezin meer aandacht moest geven, had ik die keuze gemaakt. Een trainer maakt niet het verschil bij zo'n keuze. Of hij had moeten zeggen: ik heb je volgend jaar niet nodig. Dan was het eenvoudig geweest. Nu wist ik dat ik welkom was, en moest ik zelf de afweging maken. Het is natuurlijk wel zo dat als het volgend seizoen, om wat voor reden dan ook, plotseling niet meer goed gaat, ik veel wind vang. Want ik ben een hoge boom.' Maar is dat erg? Je hoeft toch aan niemand meer wat te bewijzen?! Blind: 'Aan de ene kant is dat niet erg, omdat ik zelf weet dat zij ongelijk zullen hebben. Maar aan de andere kant speelt het toch mee. Dat is gewoon niet leuk. Op zich is het belachelijk dat mijn beslissing zo'n item is geworden. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat het bestuur en ik daar ongestoord onze eigen planning voor konden maken. Maar plotseling vond men het heel erg belangrijk of Danny Blind nog zou doorgaan. Zo belangrijk kan dat toch niet zijn? Heel erg overdreven allemaal. Als het aan de media lag, was er een heuse persconferentie voor belegd.' Geheel conform Blinds bescheidenheid werd zijn beslissing wereldkundig gemaakt door Radio Noord-Holland. Blind: 'In het begin van het seizoen heb ik gewoon gezegd dat ik zou stoppen. Ik dacht dat ik er dan vanaf zou zijn en ik dacht echt dat het die kant op ging. Maar ja, dat kon ik toch niet helemaal volhouden. Op een gegeven moment geloof je jezelf niet meer. Ook al doordat ik er zelf anders over ging denken.' Op welk moment was dat dan? Blind: 'Na die beginperiode in dit seizoen, toen ik merkte dat het met het elftal zo goed ging en met mij niet veel minder. Er zijn toch weinig dingen leuker dan als speler een voetbalwedstrijd winnen. Ik heb nog steeds een onwaarschijnlijke wil om te winnen. Ik heb er heel veel voor over. Ook dingen waar ik later spijt van heb. De winst bedekt de schaamte dan nog wel, maar trots ben ik niet altijd op mijn gedrag. Ik ben dit seizoen erg veel tegen scheidsrechters tekeergegaan. Niet omdat ik vond dat ze het slecht deden, hoewel dat natuurlijk ook voorkwam, maar om iets los te maken in de ploeg. Van de tien keer was het misschien zeven keer om de ploeg wakker te schudden, omdat die sliep of op slot zat. Eigenlijk mag je daar een scheidsrechter niet voor misbruiken, maar zo graag wil ik nu eenmaal winnen. Na afloop van wedstrijden heb ik ook wel vaak mijn excuses aangeboden, maar dan was het wel al gebeurd. Die wedstrijd tegen NAC uit was een goed voorbeeld. We speelden dramatisch. Ik ging heus niet tegen Luinge tekeer vanwege een verkeerd gegeven uitbal. Het spijt me voor Luinge, maar we wonnen wel. Anderen schoppen iemand in tweeën, maar dat kan ik niet. Tegen scheidsrechters schreeuwen kan ik wel erg goed. Het zet mijn ploeg op scherp. Liederlijk gedrag is het, zeker voor iemand die bijna 37 is. Ik vind eigenlijk ook zelf dat ik daar inmiddels te oud ben. Ik vrees dat het het -volgende seizoen niet anders zal zijn. Maar ja, je bent cultuurdrager of je bent het niet.' AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 68