veel meer sprintduels. Als je iets van voetbal begrijpt, dan weet je dat je sprintduels ook kunt winnen op slimheid en niet alleen op snelheid. Ik ben nu slimmer dan traag. Maar zo'n deskundige bij Canal+ weet het kennelijk beter. Ik zou liegen als ik zei dat het me niet stoorde. Maar het hoort erbij. Als je boven de 32 komt, moet je beter zijn dan de jongeren om hetzelfde te worden beoordeeld. Het is als de buitenlandse speler in vergelijking met de jongen uit eigen land. Net als met blessures. Ik ben waarschijnlijk vijf keer minder geblesseerd dan Litmanen.' Dan noem je er ook een op. Blind: 'Ja, nou goed, Jari is inderdaad jammer genoeg vaak geblesseerd. Maar bij hem hoor je nooit dat het met zijn leeftijd te maken heeft. Als ik een keer wat heb, word ik direct afgeschreven. Die is op, zeggen ze dan. Het klinkt dan zo logisch dat mensen het nog geloven ook, en voor je het weet leidt het een eigen leven. En ook dit soort onzin speelt een rol bij het maken van de keuze: ga ik door of stop ik. Het is geen bepalende factor, maar het speelt wel degelijk mee. Want als het dit seizoen al gebeurde, hoe wordt het dan komend seizoen? Zit ik daar op te wachten? Dat vraag je je dan af. Want in dit jaar heb ik door goed te spelen kunnen aantonen dat ze ongelijk hadden. Maar wat gebeurt er als het volgend seizoen, door andere oorzaken dan ouderdom, opeens minder goed gaat?' Trainer Anderhalf jaar geleden interviewde ik je ook over dit thema: zou je trainer worden of niet? Blind: 'Ik heb de juiste keuze gemaakt. Buiten je vrouw, je kind en je gezondheid is voetballen het allerbelangrijkst en het allerleukst.' Ben je het laatste jaar een betere trainer geworden? Blind: 'Ja, absoluut. Hoewel..., ik ben geen trainer, dus eigenlijk weet ik dat niet. Maar ik heb wel veel van Olsen geleerd. Niet zozeer omdat het Olsen is, maar omdat het weer een andere trainer was dan Van Gaal. Ik heb gezien hoe het moet en hoe sommige dingen niet moeten.' Hoe moet het dan? Blind (lachend): 'Oh, ik dacht dat je ging vragen hoe het niet moet. Maar dat is dan de volgende vraag natuurlijk.' Inderdaad. Blind: 'Op die manier geef ik er dus geen antwoord op. Ieder mens heeft z'n sterke en minder sterke kanten. De sterkste kant van Olsen is volgens mij dat hij de realiteit altijd zeer scherp in de gaten heeft. Hij richt zich naar de mogelijkheden, en in een bepaald opzicht dus ook naar de onmogelijkheden binnen de selectie. Hij heeft het vermogen om zich niet star op te stellen. Het systeem is bij hem niet heilig. De grote lijn houdt hij vast. En, om het nog maar eens over die vermaledijde cultuur te hebben, hij past heel goed bij Ajax. Maar daarom is hij ook gehaald. Hij heeft dezelfde uitgangspunten, maar hij benadert het op zijn manier. Dat komt ook tot uitdrukking in zijn oefenstof. Olsen is een andere trainer dan Van Gaal. Niet slechter, niet beter; anders.' Laudrup Morten Olsen heeft al snel aangegeven dat hij hoopte Blind en Laudrup zover te krijgen om nog een AJAX MAGAZINE MEI 1998 67

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 67