Als Baba te laat zou komen, staat de linksback vrij, krijg je een wisselpass en is er een groot gat aan de andere kant. Shota en Baba zijn gewoon niet de spelers om dat heel nauwgezet te doen. Dus moest de druk nu vanuit het midden komen. Litmanen en Blind moesten inschuiven. Ik schoof dan ook vaker en verder door dan voorgaande jaren. Dat deed ik bewust. Ik probeerde iets op te roepen. Je weet dat je in veel gevallen voor niets gaat. Dan kost het heel veel kracht. Want je moet het bijna blind doen en met een grote agressieve sprint. Daarmee wek je iets op. Dat deed Neeskens ook in '74. Soms werkte het. In het begin deed ik het te veel. Later ben ik er veel meer over na gaan denken en bedacht ik dat het veel weg had van het paard achter de wagen spannen. Ik moest het juist minder doen. Ik moest meer het moment uitkiezen.' Raar dan eigenlijk, als iedereen zich zo moest aanpassen dat het direct in het seizoen zo onwaarschijnlijk goed ging en juist later iets minder. Blind: 'In het begin wilde iedereen zich I bewijzen. Ook al doordat de meeste plaatsen dubbel bezet waren. In oktober, november hebben we een mindere periode gehad. Toen wonnen we een aantal wedstrijden met 1-0. Het spel liep toen minder soepel. We hadden ook te maken met de verrassing bij onze tegenstanders. We speelden anders dan voorgaande jaren. Er werd niet zo snel een antwoord op gevonden. Later wel, en toen moesten wij ons weer aanpassen. Dat kostte even tijd. Spelers vallen ook altijd wat terug. Dat is heel natuurlijk. Het eerste Zinloze staatjes Op welke momenten heb je gemerkt datje ouder geworden was? Blind: 'Op niet één moment. Behalve op de momenten dat anderen mij eraan hielpen herinneren. Dat er bijvoorbeeld werd geschreven dat ik te oud was. Het gebeurt steeds vaker dat men zich op het negatieve richt. Veelal wordt de aanzet gegeven door media die zich niet uitsluitend met voetbal of sport bezighouden. Daar zie je volkomen zinloze staatjes met cijfers die een rare stelling moeten onderbouwen. Wat dat betreft is mijn wereld er niet vrolijker op fc. liiMIll geworden in de loop der jaren. Maar aan de andere kant moet ik ook nooit vergeten dat het allemaal een gevolg is van de enorme populariteit die voetbal heeft gekregen. Er zijn heel veel mensen bijgekomen die helemaal niet weten waar ze het over hebben. Die concluderen bij een verloren sprint dat ik te oud ben. Dat zeggen ze of schrijven ze met een treurig stemmend gemak. Als ik iemand bij Canal+ zoiets hoor zeggen dan verbaas ik me wel. Het beïnvloedt me in zoverre, dat ik nooit aan mezelf ga twijfelen, maar dat je er door al het gepapegaai wel steeds mee wordt geconfronteerd. Ik verloor tien jaar geleden enthousiasme en de geldingsdrang dalen op het moment dat de kaarten intern geschud lijken. De basisspelers halen even adem en de reserves berusten. Maar dat is altijd maar heel tijdelijk. Later ging het weer beter. Jammer genoeg hebben we het werk in de UEFA Cup niet kunnen afmaken. Wat mij een beetje tegenviel was dat het collectief niet in staat was om dat te brengen wat nodig was. Zeker als je beter bent, moet je het afkunnen maken. Ik had, aangemoedigd door het overweldigende begin van het seizoen, verwacht dat we verder waren. Daar ligt ook de winst die we volgend jaar moeten boeken.' AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 65