Maar doordat er nu ook veel nieuwe spelers waren, moest ik me ook aanpassen aan hun specifieke kwaliteiten. En dan is het dus niet zo dat ik als cultuurdrager bepaal hoe die anderen functioneren. Nee, je vormt met z'n allen een nieuw collectief en daarmee moet je zo goed mogelijk spelen.' Stapje terug Is het voor jou dit seizoen moeilijker geweest om grip te hebben op wat er gebeurde in het veld Blind: 'Ik heb dit jaar veel meer moeten doen dan voorheen. Zowel lichamelijk als verbaal. We hebben een stapje terug moeten doen. Bijna letterlijk. Op essentiële punten ging het anders. Het naar voren toe verdedigen kon niet meer zoals ik dat gewend was. De pressing, de druk naar voren, moest nu veel genuanceerder plaatsvinden. Pressie zetten op de bal, of op een ploeg als geheel, gaat niet met Arveladze, met Laudrup, met Dani, met Babangida. Dat is geen kritiek op deze spelers, maar een bepaling van hun kwaliteiten. En die lagen elders. Zij beheersen weer andere spelelementen buitensporig goed. Dat moet je inzien en daarnaar moet je je richten. Zelfs met Sunday. Ik kon niet altijd zeggen: door, door, door. Ik moest wachten tot het heel simpel was en het moment heel duidelijk open lag. Dan moest ik aangeven dat we gingen. Alleen zo kon ik laten zien wat de bedoeling was, ook op minder evidente momenten. Ik moest veel meer nadenken bij wat ik deed en wat ik wilde dat de ploeg zou doen. Normaal gesproken zetten we druk op bijvoorbeeld hun rechtsback. Zeker als dat met twee drie man doorgeschoven in die zone gebeurde, was er voor hem geen ontkomen aan. Internationaal gezien lag het minder eenvoudig, maar in negen van de tien competitiewedstrijden werkte het zo. Nu dus niet. Want de druk moest nu op een andere manier worden opgezet. Normaal gesproken zou zo'n back door Laudrup worden opgejaagd, waarbij Arveladze komt helpen en Babangida naar binnen komt. en dat het kan komen doordat iedere verandering in deformatie invloed heeft op de automatismen en de scharnierpunten en noem het allemaal maar op. En zo kan ik nog een heleboel aan jou gestelde vragen zelf beantwoorden, maar je weet toch precies waarop ik doel?! Blind: 'Nou vooruit, er zaten vier, vijf spelers in de ploeg die het geheel beter konden laten voetballen. Vooral zonder bal. Dan heb je het over tactisch sterke spelers. Daar horen Jari en ik inderdaad bij. Ook doordat we in de as spelen. Van der Sar en Frank en Ronald zijn de anderen. Wij zorgen voor de balans, voor de juiste reactie op de tegenstander. AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 63