cultuur? Een cultuur alleen bepaalt niet of je succes hebt.' Toegegeven, het begrip cultuur is abstract en daarmee ongrijpbaar. Maar dat is toch juist ook wat Ajax zo'n bijzondere club maakt. De trainer die aangetrokken wordt, moet altijd in die cultuur passen. De te kopen spelers ook. Bovendien had ik begrepen, dat het juist bij de geliefde cultuur van Ajax hoort om niet naar succes alleen te streven. Maar misschien heb ik niet goed opgelet, dat kan natuurlijk ook. Blind: 'Goed, maar dan heb je het over een breed begrip als aanvallend voetbal. Ik lees iets te vaak het begrip cultuur. De cultuur, als er al zoiets bestaat, is niets statisch. Dat is het grote misverstand. Ajax speelt aanvallend voetbal. Dat kan je over de clubcultuur zeggen, en niet zo heel veel meer. Als je Overmars verkoopt en je koopt Laudrup ben je toch hartstikke debiel als je tegen Laudrup zegt dat hij aan de buitenkant moet blijven. Dan kan krijt aan de schoen honderd keer de zogenaamde clubcultuur zijn, maar dat is dan even niet de boodschap. Tegen Laudrup zeg je alleen, veel plezier en doe maar wat er in je opkomt. Want dat is de kracht van Laudrup. En dan zie je dingen die je van niemand kan zien en waarvan iedereen ook zegt: dat is Ajax. Cultuur, de groeten.' Een fijn betoog. Maar Laudrup functioneerde bij Ajax doordat het geraamte er nog stond. Nieuwe spelers inpassen is iets anders dan een nagenoeg nieuwe selectie in de huisstijl laten spelen. Blind: 'En dan vraagt de speler aan de journalist: leg jij nou eens uit wat die huisstijl is, of die clubcultuur waar iedereen het de hele tijd over heeft. Als jij mij omschrijft als de bewaker van de clubcultuur, wat bewaak ik dan?' En dan zegt de journalist dat hij vermoedt dat het een geheim elixer is van aanvallend, creatief, artistiek en dus enigszins onvoorspelbaar voetbal. Blind: 'Dat lijkt inderdaad op Ajax, maar die identiteit bewaak ik niet, dat doet het bestuur. Het bestuur stelt de trainer aan en koopt de spelers. Ik bewaak geen cultuur; ik trap tegen een bal.' Dus dan is het ook mogelijk om alle spelers te verkopen, een geheel nieuwe selectie aan te schaffen en vanaf wedstrijd nummer één herkenbaar voetbal te spelen. Mooi, de paniek over de leegloop van Ajax was volkomen misplaatst. Excuses voor de angst. Blind: 'We moeten er niet te moeilijk over doen. De cultuur van Ajax is op een goede manier met voetbal bezig zijn. Ajax probeert sinds mensenheugenis prijzen te winnen en daarbij het publiek te vermaken. Maar dat kan op heel veel verschillende manieren. Die stijl is er altijd. Altijd geweest ook. Hoeveel mensen er ook weggingen. Mensen gaan weg, zo is het nou eenmaal. Ik vind het echt een kolderverhaal. Ik lees het zo vaak, maar nergens wordt uitgelegd wat er wordt bedoeld. Het is een kreet. Als Ajax wil dat ik nog een jaar blijf voetballen, dan is dat omdat de trainer, en daarmee het bestuur, denkt dat ik goed genoeg ben voor Ajax. Maar ik kan toch niet tot mijn vijfenzestigste in een korte broek hier de cultuur lopen bewaken? Dat is niet het criterium. Als jij het over een geraamte i hebt, begrijp ik wel wat je bedoelt, maar in feite heb je het over kwaliteit.' Er zijn wedstrijden geweest waarin jij niet meedeed en waarin Litmanen niet meedeed. Twee belangrijke spelers op de as. En hoe onbenoembaar ook, het spel van Ajax had in die wedstrijden een ander gezicht. En dan weet ik wel dat dat ook kan komen doordat het net niet lukt om twee spelers op jullie plaats te zetten die exact hetzelfde brengen, AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 61