en ik. Daarachter kwam een groep met Reiziger, Davids en Overmars. En tenslotte was er nog een groepje jongens van onder de twintig, met Kanu, Kluivert en Seedorf. Een speler is in principe op zijn sterkst tussen zijn 27ste en 32ste. Van die Ajax-groep moesten de meesten hun top dus nog bereiken. Rijkaard is gestopt, maar Danny Blind is daarna alleen maar beter geworden en speelt nu nog steeds fantastisch. Wij hadden met die groep volgens mij drie tot vijf jaar door kunnen gaan en alles nog een paar keer kunnen winnen. Alleen, zo dacht ik. Anderen dachten weer anders, zo gaat dat nu eenmaal. Sommige jongens wilden weg en na het Bosman-arrest nam die wens alleen maar toe. Ik begrijp dat best. Toen ik jong was, wilde ik ook naar het buitenland, omdat het leven en het voetbal daar4 toch weer anders is. Het is zeker een verrijking, wanneer je in aanraking komt met een totaal andere benadering van het voetbal en de manier van leven.' Beroemd In sommige landen neemt het voetbal zo'n belangrijke plaats in dat de spelers te maken krijgen met heldenverering. Sommige Nederlanders weten daar inmiddels ook alles van. Het heeft zijn positieve en negatieve kanten, vinden zij. Wat vindt Litmanen zelf leuk en minder leuk aan het beroemd zijn? Na een korte stilte zegt hij: 'Ik ben beroemd door het voetbal en dat wil ik graag zo houden. Op het veld doe ik altijd mijn best en wil ik de mensen laten genieten. Daarbuiten ben ik net als iedereen een gewoon mens. Soms vind ik het jammer wanneer ik word herkend. Dan kan ik bijvoorbeeld niet ergens rustig dingen doen. Hier in Amsterdam valt het gelukkig wel mee: ze 'We hadden met die groep van 1995 drie tot vijf jaar door kunnen gaan en alles nog een paar keer kunnen winnen' herkennen me waarschijnlijk wel, maar laten dat niet altijd merken. Ik kan hier vrij rustig leven.' Voel jij je na al die jaren in Amsterdam nog steeds een Scandinaviër? Litmanen: 'Ik ben in Finland geboren en heb daar een geweldige tijd gehad. Maar ik heb inmiddels zoveel van de wereld gezien, dat ik me niet alleen maar een Fin voel. Ik ben nu ook Europeaan. Sinds mijn 21ste woon ik in Amsterdam. Ik ben hier volwassen geworden. De tijden zijn aan het veranderen, nu we een verenigd Europa worden. Straks, als we allemaal hetzelfde geld en hetzelfde paspoort krijgen, zullen de verschillen tussen de landen in Europa nog kleiner worden. Zelf ervaar ik dat al zo. Ik voel me in Finland net zo thuis als hier. Wat ik typerend voor de Nederlandse cultuur vind? (begint te glimlachen) Klagen! Dat doen ze ook hier, bij Ajax. Dan hoor ik de Nederlandse jongens over iets klagen, zitten we een paar dagen later in het buitenland en hoor ik dezelfde jongens roepen dat het in Nederland eigenlijk veel beter is. Dat soort klagen is typisch voor Nederlanders, maar ik vind het wel leuk.' Litmanen zal deze zomer het WK als supporter van Nederland en als If liefhebber van het II Braziliaanse voetbal I; bezoeken. Wie is er Ij volgens hem favoriet voor de titel en hoe zal J Nederland het doen? Litmanen: 'Ik hoop dat I Nederland zover mogelijk I komt, ik ken in principe 1 iedereen uit de selectie. |f De belangrijkste 1 kanshebbers zijn volgens mij Brazilië, Duitsland en ff Frankrijk. Daarachter I komen Italië en Engeland. |i Als alles meezit, hebben ook Nederland, Nigeria, I* Argentinië en Spanje een L kans. Ik denk dat I Nederland wel de laatste I: acht zal halen, maar ff daarna gaan andere factoren, zoals bijvoorbeeld geluk, meespelen. Op de één of andere manier zijn Brazilië en Duitsland op die momenten heel sterk, dat is gebleken. Dat zijn landen met een geweldige ervaring en het zijn echte toernooiploegen.' Het interview duurt bijna een uur, de perszaal van Ajax is al bijna verlaten, de meeste deuren zijn reeds afgesloten. Het wordt zo langzamerhand tijd om het gesprek af te ronden. Litmanen pakt zijn jas en wat spullen, die net voor hem zijn afgegeven. Dan legt hij alles weer neer en zegt: 'Ik wil nog iets toevoegen over Europeanen. Waar ik ook kom - in Engeland, Frankrijk of Italië - ik kan me als mens altijd gemakkelijk aanpassen. Ik heb nooit een gevoel van: goh, ik moet hier weg. Als mens voel ik me Europeaan en kan derhalve overal terecht.' Het is te hopen dat deze toevoeging van Litmanen er één van algemene aard is geweest en geen voorbode van een eventueel vertrek. Ajax zonder Litmanen, je moet er niet aan denken. AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 46