zoals ik het vroeger deed. Toen vond ik alles interessant om te zien en bekeek ik zelfs bijna alle documentaires.' 'Ik moet binding voelen met een dub, anders heeft het geen zin om te praten. Geld zegt mij op dat moment helemaal niets' Liverpool In zijn eerste seizoen bij Ajax keek Litmanen veel naar Bergkamp, die op zijn plaats speelde. Dezelfde Bergkamp haalde dit seizoen een van zijn mooiste prijzen binnen, winst met Arsenal in de Premier League. In de Engelse competitie speelt ook Liverpool, de stille liefde van Jari Litmanen. Doen Bergkamps successen de gedachten van Litmanen verplaatsen naar een Brits avontuur? Litmanen: 'Liverpool is altijd mijn club geweest en dat zal altijd zo blijven. Maar dat betekent niet automatisch dat ik daar ook moet spelen. Natuurlijk volg ik Dennis, maar ik volg ook Marc Overmars, Edgar Davids en al die andere jongens met wie ik samen heb gespeeld.' Heb je nog contact met die jongens? Litmanen: 'Met sommigen wel en met sommigen niet. Maar ik lees alle interviews met hen en bekijk de beelden. Als ik luventus - Inter op tv zie, doet zo'n wedstrijd mij wat. Ik zie jongens aan het werk die ik persoonlijk ken. Er is sprake van een band. Ik gun Bergkamp het allerbeste en hoop dat ze ook de beker nog winnen, maar dat betekent heus niet dat ik die prijzen zelf ook per se wil winnen. Ik heb het hier hartstikke leuk.' Het is 1998 en dat betekent dat we in het post-Bosman-arrest-tijdperk leven. Het begrip clubliefde, waar Li tarnen altijd veel waarde aan heeft gehecht, lijkt niet meer te bestaan. Of wel? Litmanen: 'Er is een aantal clubs waar ik zou kunnen voetballen. Ik moet binding voelen met een club, anders heeft het geen zin om te praten. Geld zegt mij op dat moment helemaal niets. Als ik niets bij een club voel, kunnen ze nog zo veel bieden, ik kom dan toch niet. Ik ben ooit bij Lahti Reipas begonnen, dat was wat je noemt een historische familieclub. Ik kende daar iedereen, mijn vader had er ook een sterke binding mee. Het was een prachtige tijd en ik vond het jammer dat ik er wegging. Maar ik moest verder, dat was nodig voor mijn carrière. Vanaf mijn eerste werkdag bij Ajax heb ik hetzelfde gevoel als ik bij Lahti had. Ik vind dit een prachtige club, met een rijke historie. Ik heb hier heel veel mensen leren kennen, niet alleen de voetballers zelf, maar ook oud-spelers en mensen die bij de club horen. De supporters hebben me ook altijd fantastisch gesteund. Ik voel me hier op mijn gemak. Als ik ooit bij Ajax vertrek en naar een andere club ga, gaat het om het geheel. Ik heb een lijstje met een aantal wensen, waarvan geld één aspect is, omdat het nu eenmaal aan topsport verbonden is. Maar het staat zeker niet op de eerste plaats.' Maar is dat Bosman-arrest volgens jou nu een verbetering of een verslechtering voor het voethal? Litmanen: 'Voor topspelers als Ronaldo en Kluivert maakt het niet zoveel uit. Je wordt toch altijd weggekocht. Dat was vroeger zo en dat geldt nu nog steeds. Voor de spelers die net onder die top zitten, is het nu gemakkelijker geworden om na afloop van een contract naar een andere club te vertrekken. De contracten worden langer van duur, zodat je als speler meer zekerheid hebt. Daarbij komt dat de salarissen omhooggaan, dus een speler heeft er zeker voordeel van. Of het ook voor het totale voetbal beter is, betwijfel ik. De clubs zullen nu scherper moeten zijn. Vroeger konden ze een speler, die toch niet meer nodig was, voor wat geld verkopen. Nu zullen de clubs al sneller moeten bepalen of ze verder willen met een speler, want anders vertrekt hij voor niets. In het begin dacht iedereen dat vooral de topclubs zouden profiteren door veel in te kopen. Bij Milan hebben we nu gezien dat dit niet zo is. Clubs moeten scherp blijven en mensen met verstand in huis hebben om de juiste beslissingen te nemen.' Rijkdom Toen Litmanen bij Ajax kwam, moest hij zich als nieuweling aanpassen, wat hem overigens heel gemakkelijk af ging. Anno 1998 moeten de spelers zich aan de nieuwelingen aanpassen en maken de spelers kennis met verschillende culturen in één selectie. Hoe ervaart Litmanen dit? Litmanen: 'Voor mij persoonlijk is dat helemaal geen probleem, ik voel mezelf inmiddels een halve Nederlander. Ik vind het prachtig om die jongens allemaal te leren kennen. Het is toch een verschil, wanneer je uit Nigeria, Argentinië of Finland komt. We wisselen veel uit over onze afkomst. Ik vind dat heel leuk, die AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 43