zijn, die een mooie sliding maakt, of een keeper, die een prachtige redding verricht Zelfs als de tegenstander een mooie actie maakt, krijg ik als liefhebber een goed gevoel. Oké, als je scoort, is dat een mooi moment, want daar gaat het met voetbal nu eenmaal om. Maar in mijn geval is het niet zo dat ik die doelpunten per se moet maken. Voetbal is een teamsport, waarbij we willen winnen. Voor een spits is dat anders, die wil altijd scoren. Ik heb dat gevoel zelf niet, omdat ik altijd middenvelder ben geweest. Pas in mijn Ajax-tijd ben ik meer een aanvallende middenvelder geworden. Als ik een mooi doelpunt maak, bijvoorbeeld na een goede combinatie of met een goed schot, geeft dat zeker een lekker gevoel. Maar als ik de bal in een leeg doel schiet, doet dat me helemaal niets. Daar vind ik niks aan. Tijdens de wedstrijd ben ik heel geconcentreerd, maar als ik daarna op tv zie dat onze tegenstander een mooi doelpunt heeft gemaakt, kan ik daar ook van genieten.' Litmanen heeft van veel topvoetballers geleerd. Hij lette vooral op hun acties en de bewegingen die zij maakten. Analyseert hij thuis nog steeds bepaalde momenten op de video, zoals hij dat in zijn jeugd vaak deed? Litmanen: 'Toen ik dertien, veertien jaar was heb ik veel videobanden bekeken. Ik las toen ook veel over voetbal. In Nederland hoor en zie je heel veel over voetbal, maar in Finland is dat anders. Daar zie en hoor je helemaal niets. Wij hadden thuis geen video of satelliet. Ik nam altijd programma's bij vrienden op, van Sky Sport. Toen we later zelf video kregen, heb ik al die banden kunnen bekijken. Ik volg het internationale voetbal nog steeds, maar niet meer op de manier AJAX MAGAZINE JUNI 1998 41

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 41