Boever Reizen Georgi Kinkladze werd dan eindelijk gepresenteerd als Ajacied. Hij wordt de tweede Georgi sche aanvaller bij Ajax na spits Sho- ta Arveladze. De 44-jarige linksbui ten hees zich gis teren in het bijzijn van de Ajax-top in het rood-wit met nummer 11, Daar mee hebben de Amsterdammers de opvolger van de vertrekkende Michael Laudrup gecontracteerd. International Kinkladze kwam voor ongeveer 15 miljoen gulden van Manchester City, vaar hij twee jaar geleden tot voetballer van het jaar werd gekozen en het doelpunt van het jaar scoorde. Voor Manchester kwam Kinkladze uit voor Dynamo Tiflis en het Duitse Saarbrücken. 'Cruijff laat zich niet leiden. Het is eerder andersom, dat hij Smeets en Reitsma enige nuttige suggesties aangaande hun presentatie aan de hand doet. Het verhaal gaat dat hij zich laatst per taxi naar de studio liet rijden door een chauffeur die de weg hier naartoe al zeker vijfendertig jaar rijdt. En zelfs tegen die man ging Cruijff vertellen hoe hij het beste kon rijden. Dat schijnt hij ook te doen in Rome, Barcelona en andere steden die hij kent.' Peter Kloosterhuis in Het Parool van 19 mei Sommige betrokkenen zijn hele of halve Neanderthalers, maar tegelijk zo slim als een mens. Stadions waar ze echt in willen, daar komen ze ook binnen. Herman Kuiphof in NRC Handelsblad van 19 mei De Telegraaf van 11 mei 'Kritische vragen stellen is iets anders dan suggestieve vragen stellen. Ulijn wordt bedankt. Investeren wij jarenlang in zo'n relatie met de gebroeders De Boer, verknalt notabene een redacteur financiën van het Journaal het voor ons. Want voor Frank en Ronald de Boer is de NOS toch de NOS.' Peter Kloosterhuis in Het Parool van 19 mei Toch aardig van Morten Olsen dat hij meedenkt met Guus Hiddink. De Ajax-coach gunt Fred Grim liefst zeven speelminuten tegen PSV om alvast wat ritme op te doen voor een mogelijke WK- deelname. Bert Nederlof in Voetbal International van 20 mei Terpstra: 'Geweld in de samenleving wordt ook weerspiegeld in de sport - het is niet direct slechtigheid van de sport.' Nog enkele anderen komen op dezelfde pagina met een mogelijke oplossing, waarbij ook de persoonsgebonden clubcard wordt gepromoot. Een echte oplossing wordt niet aangedragen. Onder de kop 'Weer die agressie en haat' stelt Fred Buddenberg (Trouw) in mijn ogen terecht: 'Moet een land, dat kennelijk niet eens in staat is een bekerfinale in goede banen te leiden, de vingers branden aan een evenement dat straks bezocht wordt door supporters uit Duitsland, Italië en Engeland?' Baf, die zit. In de huidige Kuip lijkt een risico wedstrijd Duitsland - Engeland inderdaad onmogelijk. Ook in Trouw staat het volgende redactionele commentaar op de voorpagina: 'De Rotterdamse burgemeester Peper behoort door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond vooral geprezen te worden voor zijn bereidheid om nog een wedstrijd als de bekerfinale van gisteren tussen Ajax en PSV in zijn stad te dulden.' Er schuilt enig cynisme in deze laatste opmerking, maar dat is begrijpelijk. Een zondag als deze maakt nu eenmaal cynisch en somber tegelijk. In de Volkskrant komt Paul Onkenhout met een nuchtere vaststelling: 'De grootste nederlaag werd door het voetbal zelf geleden. De nieuwe golf van geweld zou alle clubs, én de voetbalbond voorop, zeer somber moeten stemmen en moeten inspireren tot een doeltreffende tegenaanval op de aantasting van het Nederlandse topvoetbal.' Hij heeft helemaal gelijk. Alleen, hoe moet het nu verder? Deze vraag zou ik graag beantwoord willen zien. Na het lezen van veel kranten, het horen van diverse ideeën en het bestuderen van enkele vergelijkbare ontsporingen in het verleden, is er wat mij betreft slechts één denkbaar antwoord. Een antwoord dat ik eigenlijk altijd probeer te vermijden: ik weet het niet. Jeroen van den Berg 240 AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 240