Buitenstaanders Quizzen op niveau met René Appel en Herman Pleij door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx René Appel en Herman Pleij zijn beiden hoogleraar, de eerste in de taalwetenschap, de tweede in de historische Nederlandse letterkunde. Beiden zijn wetenschappers die er niet voor terugdeinzen buiten de gebaande paden van hun vakgebied te treden en van zich te doen spreken door zeer uiteenlopende publicaties (waaronder psychologische thrillers, cultuurhistorische studies, een roman en essaybundels). Beiden schreven bovendien over voetbal. Een ontmoeting kon dus niet uitblijven, maar dan wel een met competitie-element. Heren, boeken van tafel, opperste concentratie, vinger aan de knop en veel succes met een gezellige voetbalquiz! Taalwetenschapper René Appel (52) debugMBe in 1987 met Handicap als schrijver van psychologische thrillers. Elf jaarmtef en negen alom bejubelde misdaadromans (en nog eens drie verhalenbundels) verder is hij door de literaire kritiek gepromoveerd van 'de absolute top van schrijvend Nederland' tot 'schrijver van 'wereldklasse'. Intussen rijst Appels ster ook in het buitenland en hebben diverse filmproducenten belangstelling getoond voor zijn werk, waarin 'vaderlandse nuchterheid en gewoonheid' centraal staan en dat toch leest als een sneltrein. In september 1996 werd Appel benoemd tot bijzonder hoogleraar Nederlands als Tweede Taal aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn opdracht: onderzoek naar en verbetering van het taalonderwijs aan allochtone kinderen. 'Een hele mond vol,' zei hij kort na zijn benoeming. 'De mensen om wie het gaat kunnen het niet eens uitspreken.' Wanneer er tijd overschiet bemoeit Appel zich met voetbal. Als coach van het voetbalelftal van zoon Sander (11) - 'Niets is ontroerender dan een stel van die jongens achter een bal aan te zien rennen.' Of als beschouwer van het geheel eigen taalgebruik van spelers, trainers en tv- commentatoren, waarover hij in 1990 het werkje Voetbaltaal publiceerde. 'Het WK staat voor de deur. Ik zal dus binnenkort weer overal moeten opdraven om de diepere bedoelingen te analyseren van de woorden van Guus Hiddink en Edgar Davids.' Herman Pleij (55) is hoogleraar Historische Nederlandse Letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Als docent en vooral met zijn wetenschappelijke publicaties was hij een van de eersten die er AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 221