Foto: Louis van de Vuurst door Klaas Vos Eerste paasdag. Een echte Hollandse dag. Met Hollands weer. Het weer voor alle mensen: een beetje guur, af en toe een bui, maar meestentijds een gulle lentezon. Met vrienden maak ik een tochtje door wat het 'groene hart' heet: langs de Waver, via Kamerik naar Woerden, langs de Hollandse IJssel en de Vlist, door de Krimpenerwaard naar Den Haag. Even buiten Oudewater maken we een stop vanwege een merkwaardig kerkhof. Ik ben gek op kerkhoven, en altijd op zoek naar curieuze grafschriften. Dit kerkhof ligt achter een privé-woning zo maar ergens in het polderland en is piepklein. Helaas geen vreemde grafstenen of het moet zijn dat de meeste getuigen van een geloof in een beter leven na de dood. Terug in de auto zet ik voor het eerst de radio aan. Het is bijna kwart over vier. Direct vallen we in het verslag van de laatste minuten van Sparta-PSV. En het is duidelijk: we zijn kampioen, dankzij Sparta, of zo u wilt dankzij PSV, eerder dan verwacht. De wederopstanding van Ajax is tastbaar geworden in de herovering van de schaal. De lagere school waar ik op zat was zo'n ouderwetse met van die hoge ramen, waardoor je alleen de toppen van de bomen en de lucht zag. Ofschoon ik een brave, ijverige leerling was, had ook ik m'n dagen dat ik door die hoge ramen wegdroomde. Zou ik met m'n verjaardag eindelijk een fiets krijgen? Zou ik morgen mee mogen met vader op de vrachtwagen? Wat zal Huizen - de plaatselijke trots en mijn club - doen tegen IJsselmeervogels? Het kind in mij is nooit verloren gegaan, dus dagdroom ik nog steeds. De meeste dromen stuiten af op de harde werkelijkheid, maar toch leer ik het niet af. Dromen over onze landelijke trots en mijn club houden nooit op. De droom is mijn permanente aandeel of wellicht preciezer m'n permanente optie in Ajax. Gelukkig komen wat de rood-witten betreft droom en werkelijkheid vaker overeen dan vele andere dromen. Maar voor en aan het begin van de afgelopen competitie was de herovering van de schaal echt een droom, een dagdroom van een jongetje door de hoge ramen van een ouderwetse school. Tweede worden zou al heel mooi zijn. En het werd je aan alle kanten ook gezegd. De 'deskundigen' wisten het ook heel zeker: PSV had een veel beter team en was de gedoodverfde kampioen. Het Algemeen Dagblad wist het ook pertinent zeker: PSV wordt kampioen! Het knipsel hangt nog steeds sardonisch te grijnzen op het prikbord van de persafdeling van Ajax. Maar gaandeweg het seizoen werd duidelijker dat de jongensdroom geen luchtspiegeling was, niet in onvervulde dagdromerij zou blijven steken. En zie, op eerste paasdag was het wonder daar. Onwezenlijk, omdat de 'vijand' het bijltje erbij neergooide. Maar het past wel precies bij de verwachtingen en de 'onwezenlijke' droom vooraf. Toch ook onherroepelijk omdat in weerwil van wat 'deskundigen' als Kieft maar bleven beweren, niet PSV, maar onze club de beste was, van het begin af aan! De cijfers liegen (er) niet (om)! Een droom werd werkelijkheid, ondanks alles. Maar het dromen kent geen eind, gaat door. Straks wacht de Champions League. Het jongetje kijkt alweer naar de hoge lucht en dagdroomt weg naar spectaculaire wedstrijden, naar kwart- en halve finale, naar een eindstrijd tegen Barcelona. Een illusie, luchtfietserij? Wellicht. Maar ik kan niet anders. Het kind in me is te sterk. Zonder dromen geen leven. En het is Ajax. Daarom durf ik die optie toch te nemen. De 'deskundigen' kunnen hun borst nat maken. AJAX MAGAZINE JUNI 1998 211

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 211