Het geheim van Van der Sar Sar! Ik weet nog dat ik hem voor het eerst zag. Wat een saaipiet, dacht ik. Hij zag er zo metalig uit; alsof hij was opgebouwd uit boutjes en moertjes. Heel voorzichtig liep hij het veld van de Meer op - alsof hij een maan wandeling aan het maken was. Ik had het toen moeten weten... Maar nu? Tijdens Ajax - Heerenveen voor de Amstel Cup, heb ik hem de hele tijd bekeken. Sar is allang niet saai meer; hij is in alles het tegendeel van destijds: hij is hard, hij schreeuwt constant, hij showt de hele tijd die keepersbroek met lange pijpen - Sar is gewoon de beste keeper ter wereld. Sar is een schatje, een snoetje, geen softie, maar een schoffie, een satan, een sater en een springer. Sar doet mijn oude foto's van Lev Yashin verbleken. door Theodor Holman Wat maakt Sar tot de beste keeper ter wereld? Sar 'gaat de ruzie in', zoals mijn vader zou zeggen. Mijn ome Cor en tante Bep hadden vroeger altijd heftige woordenwisselingen, en op een gegeven moment smeet mijn tante Bep serviesgoed, lampen en andere huishoudelijke apparaten naar ome Cor. Ome Cor meed deze zaken door tijdig weg te springen, maar als hij echt kwaad was, dan 'ging hij de ruzie in', en ving alles op. Deels om later zijn verwondingen te laten zien, deels om zijn spullen te redden, en deels om ze naar tante Bep terug te gooien. Sar gaat ook 'de ruzie in' - hij vangt alles op en is mijn ome Cor in zijn beste dagen. Nu hoor je altijd dat je daarvoor goede reflexen nodig hebt. Dat lijkt mij niet - je moet min of meer helderziend zijn. De reflex moet namelijk als het ware al voordat de bal geschoten is, onderweg zijn. Dat Sar helderziend is, merk je aan de manier waarop hij zich opstelt - daar begrijp ik niets van. Okee, hij is een meevoetballende keeper, maar hij doet meer met zijn handen en mond dan met de bal of zijn voet. Hij schreeuwt, wijst aan, en gaat staan waar ik nooit zou durven staan. Sar de helderziende. Hij durft ook rustig met een loden voet auto te rijden, want hij weet waar de politie staat. Je kunt het ook zien als Sar geïnterviewd wordt, dan krijg je namelijk het omgekeerde vraaggesprek. Sar: 'Van der Sar.' Interviewer: 'Hoe heet u?' Sar: 'Wel fijn, we hebben goed gespeeld, ik had niet veel te doen.' Interviewer: 'Wat vond u van de wedstrijd?' Hij weet steeds al wat er gevraagd gaat worden. Maar hij gaat er niet prat op, en blijft er bescheiden onder, zoals elke echte Ziener. Hij schijnt als kaarter helaas niet erg geliefd te zijn bij de overige spelers, want hij wint alles. Maar wanneer er in de kleedkamer over optieregelingen en beursnotaties gesproken wordt, luisteren vooral Ronald en Frank de Boer geboeid naar Sar, terwijl schoonpapa Cohen via het sleutelgat meeluistert. Foto: Wanda Tuerlinckx 'De Ajax-aandelen zullen tot drie keer overtekend worden,' orakelde hij een paar weken geleden, 'kopen, kopen, kopen.' Zelfheeft Sar natuurlijk geen aandelen. Dat vindt hij te makkelijk. Hij zal later zijn psychische gaven verkopen en ten dienste stellen van Ajax. Want zijn helderziendheid zal toenemen. Hij zal door de wereld reizen en met een kennersblik de beste spelers uitkiezen. Sar is de top - en hij weet dat. Bij heel moeilijke wedstrijden straalt hij de bal in met magnetisme, zodat die naar hem toekomt. Het zou niets verbazen als Sar zich straks met Jomanda gaat verloven - al vermoed ik dat-ie wel al iets beters heeft. Sar is de Kung Fu-man van Ajax. Laatst kreeg hij een batterij tegen zijn hoofd. Ik stond toevallig in het vak achter Sar. Hij ging even onderuit. En toen zag ik het. De dokter kwam, maar met een kleine schroevendraaier. Er werd iets opengeschroefd en ergens in het achterhoofd werd een 'reset'- knop ingedrukt. En Sar kwam weer tot leven. 'Dat is natuurlijk het geheim,' dacht ik. Sar is niet van hier. Ik zag hem weer, zoals ik hem toen voor het eerst het veld zag opkomen: alsof hij over een maanlandschap liep. 's Avonds, als het stil is, emailt hij met Ken Clark, Robin, Batman, Lois Lane, Spiderman, Archie de man van staal, en Mork en Mindy. 'We hebben nu in Nederland helemaal geen tegenstand meer,' emailde hij mij laatst. AJAX MAGAZINE JUNI 1998 205

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 205