opgewekt, mooi voetbal en wint, ook internationaal, prijzen. Als spelers naar Ajax komen, dan weten ze waar ze terechtkomen. Over de hele wereld heeft Ajax een naam. De club is beroemd. Als ik nu met nieuwe spelers praat over een komst naar Amsterdam, dan gaat het over de manier van spelen. Daar komen ze voor. De speelstijl is een magneet. Wij hebben het dus gemakkelijker. We zitten nu drie jaar na de Bosman kwestie. Je krijgt nu te maken met talentrijke spelers die voor veel geld naar de Latijnse landen zijn gegaan, maar aan spelen niet zijn toegekomen. Daar liggen nu mogelijkheden. Er zijn zoveel liefhebbers die nu een paar jaar hebben meegemaakt hoe het is om nergens naartoe te kunnen met al hun kwaliteit, dat ze op een bepaalde manier ook snakken naar de mogelijkheden die goede voetballers bij Ajax geboden worden.' Maar de leegloop dreigde ook bij Ajax. Olsen: 'Zo heb ik dat nooit ervaren. Er vertrekken altijd spelers. Maar ik vind dat soms wel eens wordt onderschat wat de club zelf kan doen om spelers aan hun contract te houden. Je hebt als club je eigen beleid. Daarin moet je een duidelijke lijn trekken. Voor een groot deel bepaal je zelf wat er gebeurt. Ik heb me geconcentreerd op de competitie. Daarnaast ben ik ook al het hele jaar bezig om in de gaten te houden hoe de groep er volgend jaar uit moet zien. Er gaan spelers weg en dus moeten er spelers gehaald worden. Maar de dragende spelers moet je behouden. Ik vond dus dat Frank en Ronald de Boer moesten blijven. En ook Danny Blind is een van die dragende spelers. Hij past heel goed bij Ajax. Iedereen is vervangbaar, alleen de een gemakkelijker dan de ander. Bij Milan heb je het met Baresi gezien. Niet dat hij qua spel met Danny te vergelijken is, maar hij was zo'n bepalende speler. Milan heeft het nooit goed kunnen opvangen, waarmee ik niet wil zeggen dat de terugval van die club geheel en al te wijten is aan het stoppen van Baresi, maar het speelt wel mee. Ik wilde graag dat Blind zou doorgaan en dus ben ik nu blij dat hij dat ook doet.' Overtreffende trap Ajax is nog druk doende op de transfermarkt. Er zijn al enkele spelers gehaald, maar Olsen is nog niet helemaal tevreden. 'We zijn goed bezig,' zegt hij. 'We zijn nog niet klaar, maar ik ben nu al niet ontevreden. Het gaat erom dat we spelers vinden die Ajax nog sterker kunnen maken. Want het streven is dat het altijd beter moet gaan dan het jaar daarvoor. Dit seizoen heeft het moeilijk gemaakt voor het volgende seizoen. Dat zeiden we op de bank in Rotterdam tijdens de bekerfinale al tegen elkaar. Hoe kan je dit succes evenaren of overtreffen?' Het antwoord lijkt me niet zo moeilijk. Olsen: 'Ja, de Champions League winnen. Nationaal kan het alleen maar slechter gaan. Maar je komt dan altijd weer met hetzelfde verhaal. In de topsport moet je altijd het verleden vergeten. Of het nou een mooi of een naar verleden is, het telt niet meer. Bij Ajax weet men ook niet beter. Je moet nooit te lang stilstaan bij je succes. Je moet ervan genieten, zo lang als het kan. Maar er is altijd een volgende wedstrijd. En die win je niet door de uitdraai mee te nemen van de uitslagen van het vorige seizoen. Als trainer heb ik ook genoten. Heel af en toe was ik een supporter. Een supporter die met open mond keek naar onmogelijke acties die lukten. Nationaal hebben we alles gewonnen. Maar dat we alles hebben gewonnen, betekent nog niet dat alles ook goed was. We moeten altijd relativeren. Dit jaar hadden we het psychologische voordeel dat er het jaar hiervoor niets gewonnen was. Dat voordeel valt volgend seizoen weg. Dan zullen wij vanaf het begin de te kloppen ploeg zijn. Alle ogen zijn op ons gericht. Maar zo heeft men het bij Ajax ook het liefst. Een rol als underdog past niet zo bij de cultuur van deze club. En volgend jaar moeten we ook internationaal aan de weg timmeren. Dat doel moet je jezelf stellen. Althans, als het een reëel doel is. En dat is het. Ik zag nu in de Arena van dicht bij de voorbereidingen op de finale tussen Real en Juventus. Ik moet zeggen, als ik dat zie krijg ik de smaak te pakken.' 18 AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 18