Een hekwerk met de tekst 'You'll Never Walk Alone' werd in 1982 geplaatst bij de hoofdingang van Anfield Road als herinnering aan de in 1974 overleden legendarische manager Bill Shankly. Foto: Allsport laatstgenoemden, You'll Never Walk Alone (oorspronkelijk een musical-hit), groeide uit tot hét lied van Liverpool en werd al snel overgenomen door niet al te originele fans van, zo lijkt het, praktisch iedere voetbalclub in Europa. You'll Never Walk Alone staat ook in letters op het hek bij de hoofdingang. Ze werden er in 1982 geplaatst als herinnering aan de in 1974 overleden legendarische manager Bill Shankly. Shankly was verantwoordelijk voor de historische woorden 'Voetbal is niet een kwestie van leven of dood. Het is veel belangrijker dan dat.' Dit was ongetwijfeld ironisch bedoeld, maar op een paar meter afstand van 'zijn' hek bevindt zich een teken van de grimmige realiteit: een herdenkingsplaat met de namen van alle 96 Liverpool-supporters die omkwamen bij de bekerwedstrijd tegen Nottingham Forest in het Hillsborough- stadion van Sheffield. Rampen als deze bespoedigden de verbouwingen in de Britse voetbalstadions. De regering bepaalde dat stadions alleen nog maar uit zitplaatsen mochten bestaan. In 1994 kwam er een einde aan de 'Kop' oude stijl. Met Gerry (Marsden) van The Pacemakers op de tribune zong men er tegen Ipswich Town nog éénmaal You'll Never Walk Alone. Een dag later traden Gerry The Pacemakers met onder andere The Searchers en The Merseybeats er nog eenmaal op. Het vaarwel werd uitgebreid gevierd. Supporters probeerden stukjes tribune weg te schrapen om mee te nemen, een ander schreef Goodnight and bless op een favoriete plek en er werden rouwkransen en sjaals opgehangen. De 'Kop' werd grondig gerenoveerd: men vergrootte de oppervlakte, maar vanwege het 'inruilen' van de staan- voor zitplaatsen is de capaciteit kleiner geworden. Achter het andere doel werd eind vorig jaar een twee etages tellende tribune geopend. Anfield Road is tegenwoordig een modern stadion met een capaciteit van 44.500, bestaande uit louter zitplaatsen. Desondanks (of juist daarom, volgens veel supporters) is de echte voetbalsfeer een stuk minder geworden op Anfield Road, net als in veel andere Britse stadions overigens. De tijden zijn overduidelijk veranderd; er is nu zelfs een filiaal van McDonald's gevestigd in de nieuwe Kop. Oordoppen Ondanks de jarenlange 'chaos' op de Kop- tribune zijn er vrijwel geen grote ongelukken gebeurd, hoewel het personeel van de St John's Ambulance tijdens doorsneewedstrijden toch nog altijd zo'n 25 tot 30 kleine verwondingen onder ogen kreeg. Een van de keren dat het wel misging was toen Ajax er op 14 december 1966 de returnwedstrijd in de tweede ronde van de Europa Cup 1 speelde. Reeds in de beginfase van het duel bezweken tientallen supporters onder het trek- en duwwerk op de overvolle 'Kop'. 200 mensen raakten gewond, 31 ervan moesten naar een ziekenhuis. Ajax was vooraf gewaarschuwd door de hectische sfeer op de tribunes. Een al jarenlang in Liverpool wonende Nederlander belde aan de vooravond van de wedstrijd naar het hotel van Ajax in Southport. Hij gaf het dringende advies aan de spelers om niet naar de supporters van Liverpool op de tribunes te kijken. Tedere speler die deze juichende en deinende mensenzee ziet, is verloren,' zei hij. Een fotograaf van De Telegraaf zei tegen Engelse journalisten dat Ajax geen last van het lawaai zou hebben, omdat de spelers met oordoppen zouden gaan spelen. De Sun trapte in de grap van de Nederlander en bracht het oordoppen- verhaal als een serieus bericht. Trainer Rinus Michels trok zich van alle heisa niets aan. Hij stuurde zijn spelers twintig minuten voor het begin van de wedstrijd het veld op. Dat was toen niet AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 189