haar naam een paar weken na de opening van de sportjournalist Ernest Edwards van onder andere de Liverpool Post vanwege de gelijkenis met de steile heuvel aan de rivier Tugela in Zuid-Afrika. Daar had in 1900, tijdens de Boerenoorlog, het leger van de Boerenrepublieken de Britse soldaten, waaronder veel mannen uit Liverpool, een vernietigende slag toegebracht. De 'Kop' was bijna negentig jaar dé verzamelplek voor het meest fanatieke deel van de Liverpool-aanhang. Gangpaden en hekjes waren nauw, té nauw, schreef een fan kort na de oplevering in de plaatselijke krant Echo: 'Welke gentleman zou het in Liverpool-fans op de beruchte Spion Kop. zijn hoofd halen om een vrouw deze tribune op te nemen? Haar jurk zou meteen stuk zijn.' Vlaggenmast In 1928 kreeg dit mannenbolwerk een overdekking. Vanwege de hoogte van de tribune waren de mannen tot nu toe overgeleverd geweest aan de ijskoude, snijdende wind van de Ierse Zee. In datzelfde jaar verrees in een hoek aan de andere kant van het stadion een opmerkelijke vlaggenmast. Het was de mast van de Great Eastern, een van de eerste ijzeren schepen ter wereld, die in 1860 aan de rivier de Mersey (Liverpool is een havenstad) was gebouwd. De mast is nog altijd aanwezig op Anfield Road. Tot begin jaren vijftig breidde Anfield Road zich langzaam uit. In 1952 bezochten 61.905 toeschouwers het bekerduel tegen Wolverhampton Wanderers. Dit aantal zou nooit meer gehaald worden. Allereerst maanden de leden het bestuur om al hun geld te steken in een goed team, niet in een groter stadion. Later, vanaf de jaren zestig, met de toenemende veiligheidseisen en behoefte aan comfort, werd Anfield Road steeds kleiner. Oude tribunes werden vervangen en er verrezen steeds meer zitplaatsen. De sfeer op de Spion Kop bleef tot in de jaren negentig vrijwel onaangetast. Een gezellige chaos, dat was het. In de jaren zestig zong men er de hits van de 'lokale' helden als de Beatles en Gerry 8c The Pacemakers. Een lied van AJAX MAGAZINE JUNI 1998 187

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 187