Historische grond Foto: Popperfoto/Omnipress door Marcelle van Hoof 7 december 1966 staat veel Ajax-supporters in het geheugen gegrift: de historische mistwedstrijd in het Olympisch stadion tussen Ajax en Liverpool. Ajax won met 5-1 en baarde voor de eerste keer opzien in Europa. Minder bekend is de return, een week later. Een in Liverpool wonende Nederlander waarschuwde de Ajax-spelers vooraf dat ze vooral niet naar de tribunes op Anfield Road zouden moeten kijken. De aanblik van de lawaaierige supporters op Anfield Road had namelijk al menig tegenstander doen verbleken. En Liverpool-manager Bill Shankly verklaarde doodleuk dat Liverpool met minstens 5-0 zou winnen. Ajax trok zich daar niets van aan, speelde keurig met 2-2 gelijk en verliet onder een ovationeel applaus een van de beroemdste stadions ter wereld. Road club op, eveneens Everton geheten, maar de Engelse voetbalbond verbood Houlding het gebruik van deze naam. Aldus was Liverpool F.C. geboren. En vreemd genoeg vroeg Houlding aan de nieuwe club minder huur dan hij aan Everton had gedaan. Het was dus blijkbaar meer een machts- dan een geldkwestie geweest. Binnen twee jaar speelde het nieuwe Liverpool ook in de hoogste divisie. Het eerste Liverpool-team was opgebouwd uit vooral Schotse spelers. De huidige eretribune was vanaf het begin - weliswaar in simpeler vorm - aanwezig op Anfield Road. Het was en is een typisch Engels voetbalstadion. Middenin een woonwijk met nauwe straatjes, met de tribunes bijna tegen de gevels van de omringende huizen. Verbouwingen volgden elkaar in hoog tempo op, waarvan die van 1906 een van de belangrijkste bleek. Dat jaar werd de later beroemde Spion Kop-tribune achter een van de doelen gebouwd. De steile tribune kreeg AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 185