'We leven in een mediacratie. Geldeken is dat een journalist de levens van vele mensen kan bepalen In de sport wordt de verslaggever steeds vaker in een keurslijf gedwongen. De perschef eist inzage in het artikel, buigt zich over de koppen en verwijdert provocerende citaten. Als de journalist niet op de eisen ingoot, kan hij een volgend interview vergeten. "Wont vre leven niet democratie, mediacratie Het Parool, zaterdag 21 februari 1998 vooraf de geschreven tekst op inhoudelijke onjuistheden kan nalezen. Bovendien is een voetballer nooit verplicht om op een interview-verzoek in te gaan. Hij kan nee zeggen, al zal de journalist vaak trachten hem te bewegen toch toe te stemmen. De sporter kan belang hebben bij een interview, maar vaker ligt het belang bij de andere partij. Het is voor een speler belangrijk om dat te weten en het is even belangrijk dat de voetballer de afweging maakt of het geven van een interview nuttig is of niet. De koppen Ajax raadt zijn spelers aan om interviews voor publicatie te lezen en daar is niets mis mee. En het raadt zijn spelers ook aan om te vragen naar de kop die boven het artikel komt te staan. Een kop bepaalt namelijk voor een groot deel de invalshoek van waaruit het verhaal wordt gelezen. Staat er bijvoorbeeld met vette letters fantastisch, dan zal de lezer met een heel ander gevoel aan het verhaal beginnen dan wanneer er staat: schande. De invloed van de kop is groot en het is niet voor niets dat het medium kiest voor een 'pakkende' kop. Een dergelijke kop trekt de lezer aan, maar dekt niet altijd de lading van het verhaal. De geïnterviewde heeft op zijn minst het recht te weten op welke manier zijn verhaal wordt gepresenteerd aan het lezerspubliek. De immuniteit van de verbindende tekst wordt door de journalist graag als een onvervreemdbaar recht gezien. Toch hebben ook verbindende teksten tussen uitspraken van de geïnterviewde invloed op het verhaal. Een invloed die gunstig maar ook ongunstig kan zijn. Door de interpretatie van de journalist kan de gesproken tekst van de geïnterviewde via de verbindende tekst in een bepaald daglicht worden gesteld. Die verbindende tekst kan tendentieus zijn, maar er kunnen ook pertinente onjuistheden in staan. Naar de buitenwereld toe (in casu de club, het team) is de speler verantwoordelijk voor wat er in de krant staat afgedrukt. Dat maakt het logisch dat hij ervoor wil waken dat zijn mening onjuist wordt weergegeven. De beursgang Wat is de invloed die de beursgang heeft op het mediabeleid van Ajax? Dat is een veelgehoorde vraag vanaf het moment dat het gerucht de ronde deed dat Ajax een notering aan de beurs voornemens was. Een van de belangrijkste gevolgen van de beursgang is, dat Ajax op financieel terrein elk half jaar openheid van zaken zal geven. De cijfers waarnaar journalisten voorheen moesten gissen en waarvan het achterhalen een kunst op zich was, zijn nu openbaar. Ook andere zaken die van invloed kunnen zijn op de koers van de aandelen Ajax, zullen duidelijker dan ooit bekend worden gemaakt. In verhouding tot andere bedrijven is Ajax al een openhartig bedrijf dat informatie via persberichten naar buiten brengt. Bovendien speelt de belangrijkste activiteit van Ajax, voetbal, zich in het openbaar af. Het personeel van Ajax - dus ook de voetballers, die contractueel aan de club verbonden zijn - hebben een document ondertekend waarin zij verklaren geen beursgevoelige informatie te zullen verstrekken. Hierin onderscheidt Ajax zich niet van andere beursgenoteerde bedrijven. Maar wat is beursgevoelig? Betekent dit dat de voetballers hun mond houden? Tot koersgevoelige informatie wordt gerekend de aan- of verkoop van een belangrijke speler. Deze dient openbaar te worden gemaakt zodra de transfer concreet wordt. Tot koersgevoelige informatie hoort een zware blessure van een belangrijke speler. Dit dient via een persbericht direct bekend te worden gemaakt. Ook koersgevoelig, maar vanzelfsprekend openbaar omdat de uitslag publieke informatie is, zijn beslissende wedstrijden om kampioenschappen. De voetballers worden geenszins monddood gemaakt, maar zij moeten zich onthouden van het verspreiden van (of voeding geven aan) geruchten die als koersgevoelig kunnen worden aangemerkt. De procedure Op verzoek van de speler stuurt de journalist na het interview het resultaat van zijn schrijfwerk op aan de speler. Die leest het verhaal na op onvolkomenheden en zo die er zijn, reageert hij daarop. Het is dus per se niet zo dat de perschef als censor optreedt. In de praktijk kan het soms wel voorkomen dat een speler de perschef vraagt hem met raad en daad bij te staan. Het is echter onzin te veronderstellen dat de perschef stukken redigeert. Zo de club dat al zou willen, dan is het helemaal uitgesloten (en praktisch onuitvoerbaar) dat er invloed op wedstrijdverslagen wordt uitgeoefend. Dat is even ondenkbaar als dat de club een analyse van een journalist zou kunnen of willen censureren. De perschef is dus niet de persoon die met een rood potlood door de artikelen gaat, het is onbestaanbaar dat hij of de club wedstrijdverslagen zouden willen of kunnen redigeren. De houding van Ajax ten opzichte van de media is derhalve veel genuanceerder en op elementaire punten ingrijpend anders dan in het artikel van Het Parool van 21 februari wordt gesuggereerd. AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 180