moeten nagaan of we die wedstrijden ook hadden kunnen winnen met onze speelwijze. Als je dan tot de conclusie komt, dat dat had gekund, weet je dat je de juiste keuze hebt gemaakt. Er was weinig twijfel over. We hadden beide wedstrijden kunnen winnen.' Kaiserslautern Dat Olsen bij deze mening blijft is voor de verzamelde pers het bewijs voor zwarte gaten in de realiteitszin van de trainer. Olsen werd onbarmhartig aangepakt en kreeg de schuld van de uitschakeling door de pers in de schoenen geschoven. En dat terwijl Olsen in den beginne het idee had met kundige journalisten te maken te hebben. Olsen: 'Mijn aanvankelijke enthousiasme heb ik inmiddels enigszins moeten nuanceren. Ook in Nederland is er een voorliefde voor een zeer kritische aanpak. Daar is niets verkeerds aan, maar ik had het vooraf toch iets anders ingeschat. Het verschil met de benadering in Duitsland is helaas niet zo groot. Maar ik weet zeker dat ik, als ik me zou richten naar wat er door de journalisten is geconcludeerd na de uitschakeling door Spartak, Ajax conservatief, verdedigend en negatief zou gaan laten spelen. Dan zou ik het gemakkelijkste doen. Lekker zakken, vooral niet te veel naar voren bewegen, en zeker niet met te veel mensen. Kunnen ze dan misschien ook meteen even opschrijven wie ik een plezier doe met zo'n speelwijze? Kijk naar Duitsland. Kaiserslautern werd kampioen. Die club speelde thuis en uit countervoetbal en haalde daarmee de meeste punten van allemaal. Er is niet een punt bij dat is binnengehaald door een eigen gedachte. Het zijn punten uitsluitend vergaard door te profiteren van de fouten van de tegenstanders. Maar natuurlijk is Kaiserslautern volgens de Duitse journalisten de beste ploeg, met de beste tactiek. Geweldig hoor. Wat een briljante Meister. Het stoort mij dat er in de wedstrijden tegen Spartak door niemand positieve elementen zijn ontdekt. Maar misschien kwam dat wel doordat men teleurgesteld was in Ajax, omdat we niet verder zijn gekomen dan de kwartfinale. Of het is de frustratie over de situatie in de Nederlandse competitie. Nijd en jaloezie horen bij het voetbal als de bal zelf. En zeker als het om topclubs gaat. Nu werd beweerd dat Ajax geen topclub was. Omdat we verloren van Spartak Moskou, in de kwartfinale van de UEFA Cup. Dat vind ik een prima analyse. Knap bedacht. Ik weet wel dat als men Ajax niet tot de top rekent, het lijstje topclubs angstig klein is. Dan houdt het na Juventus wel zo'n beetje op. Ik vind het totaal belachelijk dat er een dergelijke conclusie Eerlijk voetbal De ontwikkeling in het Europese voetbal gaat razendsnel. De bedragen die gegenereerd worden en worden uitgegeven zijn voor een normaal mens niet meer te bevatten. De Amsterdamse drang om tot de Europese top te blijven behoren, heeft de club een andere weg in doen slaan. De Meer werd verlaten, de beurs werd gevonden en de kleine selectie is verleden tijd. Ajax klampt aan bij de moderne tijd, voorlopig als enige club in Nederland. Het heeft geleid tot een bijna schrikbarende overmacht in Nederland. Olsen: 'Natuurlijk zijn er spannender scenario's te bedenken. Maar iedere topclub wil gewoon zo snel mogelijk kampioen zijn. Wij kunnen geen boodschap hebben aan het streven naar een spannende competitie. Het is eerder de zorg van de andere kandidaten. Zij hadden voor de spanning moeten zorgen, niet wij. Ik vond het prima zo. Wij waren de beste en stabielste ploeg. We hebben ook het beste voetbal gebracht. De onderlinge verhoudingen in de Nederlandse competitie zijn niet te vergelijken met die in Spanje, Italië, Engeland, Duitsland. Dat komt ook doordat er hier eerlijker voetbal wordt gespeeld. Als de mindere clubs net zo negatief zouden spelen als de mindere clubs in het buitenland, zouden de verschillen in punten en doelpunten niet wordt getrokken. Wij weten ook wel dat we op dit moment niet "top- de-la-crème" zijn in Europa. Maar ik zou Ajax toch nog maar even tot de topclubs rekenen.' AJAX MAGAZINE JUNI 1998 15

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 15