Ajax - Juventus 1973 De deur od slot 'Mensen, mensen, we gaan wat beleven vanavond...!' De televisiecommentator klonk geschrokken. Hij had nog maar net de opstellingen van beide teams gegeven en opgesomd welke clubs Ajax op weg naar deze finale had uitgeschakeld toen de eerste goal viel. 'Een doelpunt...! Na vier minuten...! 1-0...!' Hij klonk enigszins verongelijkt, alsof hij het niet netjes vond dat er zomaar door zijn inleidende praatje heengescoord werd. door Rick de Leeuw t)e Ajacieden omhelsden elkaar. De derde Europa|pup op rij was binnen handbereik. Zogen Makkelijk was het nog nooit gegaan. ^Kpelers van Juventus sjokten terug naar Rn eigen helft. De meesten van hen nog smetteloos en fris. Keeper Dino Zoff haalde de bal uit het doel. Zijn eerste balcontact. De commentator had intussen zijn zaken op orde. Ook voor hem kon het feest beginnen. '...en de doelpuntenmaker is Johnny Rep!' In de kleine huiskamer was hij de enige die juichte. Hij zat alleen op de bank. Een grote kunstleren bank. Zo een die nooit warm werd, hoe lang je er ook op zat. Voor hem stond een tafeltje met daarop een glas prik en een schaal zoutjes. Aan de andere kant van het tafeltje, in een modern wandmeubel weggewerkt, de kleurentelevisie. Ajax speelde vanavond niet in het normale tenue. Hun shirts waren rood, hun broeken waren rood. Alles was rood, lelijk rood. De rand van de sokken was wit. Ook het stadion was niet mooi. Een sintelbaan rond het veld en soldaten op de tribune. Het zag er kil uit. Maar wat maakte het allemaal uit. Ajax stond met 1-0 voor, in de vijfde minuut. Als ze zo door zouden gaan werd het 18-0! 'Dit wordt een me avond...' De stem van de verslaggever raakte op temperatuur. 'Nog nooit in de geschiedenis is er zo vroeg in de finale gescoord. We gaan nog wat beleven, mensen.' Vanuit de keuken klonk geruzie. De deur stond op een kier en hij kon letterlijk volgen wat er gezegd werd. Hij durfde niet te roepen dat er gescoord was. Hij zette het geluid van de tv harder. Misschien hoorden ze het gejuich op tv en zouden zich herinneren dat hij nog in de kamer zat. 'En je laat het, of ben je soms vergeten wat je afgelopen weekend beloofd hebt?' De stem van Anja sloeg over. Hij zette de tv nog wat harder. Het antwoord van Peter kon hij niet meer horen. Of Peter had niet geantwoord. Het was ook niet echt een vraag geweest. Ze waren een kwartier geleden samen de keuken ingegaan. Om snel nog wat plakjes worst te snijden, had Anja gezegd. Gedwee was Peter achter haar aangelopen. Zo had hij hem nog nooit gezien. Hij nam een handje zoutjes. Pretletters. Op tv mocht Juventus weer aftrappen. 'Dat zullen ze leuk vinden,' dacht hij. 'Het is maar te hopen dat ze erop geoefend hebben, het zal nog wel een paar keer gebeuren.' Peter en Anja waren de nieuwe buren. Ze waren hier drie maanden geleden komen wonen. Op een dinsdag. Zijn stiefmoeder stond voor de deur met Anja te praten toen hij 's middags uit school kwam. 'Kijk, dat is 'm...' Ze stelde hem aan Anja voor. 'Hij gaat al naar de middelbare school, na de vakantie.' 'Waarheen?' vroeg Anja. 'Naar de Middendorp scholengemeenschap,' antwoordde hij. 'We gaan elk jaar naar Frankrijk,' zei zijn stiefmoeder bijna tegelijkertijd. 'O, wat leuk, wij trekken elke zomer naar de Perigord.' Ze praatten alweer over campings in Frankrijk. Hij liep naar binnen om zijn bal te halen. Er werd waarschijnlijk wel gevoetbald in het park. AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 150