Succes kan heel vergankelijk zijn. 'Ik vind het erg belangrijk dat Serge dat beseft,' vertelt zijn moeder op de valreep. 'Er kan nog zo veel gebeuren.' Dan slaat zij echt de deur achter zich dicht. Zijn jongste broertje Rick (16) rent naar de keuken om de chips tevoorschijn te halen. 'Edwin van der Sar zal toch niet eeuwig bij Ajax blijven? En Fred Grim is de jongste niet meer' Moeilijkere ballen Serge van den Ban gaat er eens goed voor zitten. Eens te meer wordt de invloed van zijn moeder duidelijk. Hij weigert om al te ver vooruit te blikken. 'Ik zal de komende twee jaar mijn stinkende best doen.' Hij moet zich immers bewijzen. 'En daar ga ik ook alles aan doen. Want ik wil absoluut slagen bij Ajax.' De komende twee seizoenen worden van groot belang voor zijn toekomst in Amsterdam. Van den Ban is positief gestemd. 'Nu ik vaste doelman wordt van het tweede, zal ik alleen maar beter gaan keepen. Ik krijg tenslotte moeilijkere ballen in het tweede dan bij de Al.' Dan verflauwt zijn aandacht een moment. Ronaldo, de Braziliaanse spits van Internazionale, gaat, weliswaar meters buitenspel, alleen op Lazio-doelman Marchegiani af. Met een serie schijnbewegingen dwingt hij de keeper naar de grond, en schuift de bal in het doel. Van den Ban is onder de indruk. 'Wat een geweldige bewegingen heeft die Ronaldo toch.' Van den Ban heeft veel vertrouwen in de toekomst bij Ajax. 'Edwin van der Sar zal toch niet eeuwig bij Ajax blijven? En Fred Grim is de jongste niet meer.' Maar om zichzelf dè opvolger van Van der Sar te noemen gaat hem te ver. 'Ik hoop het natuurlijk wel,' zegt hij lachend. Van de Sar is in de ogen van de jonge doelman de beste keeper van Europa. 'Hij is zo compleet. Van der Sar kan meevoetballen, op de lijn is hij sterk en met hoge ballen heeft hij ook geen probleem. Hij kan zelfs scoren.' Toch is Van der Sar niet zijn grote voorbeeld. 'Ik heb nooit een voorbeeld gehad.' Van de Ban gaat uit van zijn eigen kracht. Zelfs als kleine jongen keek hij niet op tegen grote keepers als Stuy en Schrijvers. Goede keepers, maar ze spraken niet tot zijn verbeelding. 'Die heb ik nooit zien keepen. Ik ken ze alleen van verhalen.' Hij heeft het ook nooit zelfbedacht om keeper te worden. Als kleine jongen speelde hij in de spits bij de Haarlemse amateurvereniging DCO. 'Mijn oudere broer Jerry stond daar in de verdediging. Op een dag hadden we geen keeper meer. Toen ben ik maar op doel gaan staan.' Hij is sindsdien nooit meer van die positie verdwenen. Hij had goede reflexen, bleek al snel. 'Penalty's hield ik altijd.' Van Gaal Op zijn achtste maakte hij de overstap van DCO naar Ajax. Louis van Gaal was destijds directeur opleidingen bij Ajax en de toenmalige trainer van Van den Ban, Ger Boer, was een oude schoolvriend van Van Gaal. Boer had al snel in de gaten dat hij een talent in handen had. Het lijntje met Van Gaal was snel gelegd. Na vijf proeftrainingen waren ze ook bij Ajax overtuigd van het talent. Maar Van AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 133