Richard Witschge in de wedstrijd tegen Feyenoord. Ik zag het anders. Ik vond de kritiek onbegrijpelijk. Richard kreeg de bal in de loop op zijn knie en ging zo verder, zonder controle of snelheid te verliezen. Dan mag het. Gewoon stilstaan en uitdagend gaan jongleren gaat iets verder. Dat mag niet. Ik vind dat je niet een collega moet vernederen die het al moeilijk genoeg heeft. Dat dient ook geen enkel doel.' Wat vond u in dit verband van de penalty van Van der Sar? Olsen: 'Hij is toch een van de elf. Ik vind dat ook niet vernederend. Het gaat er op dat moment ook om dat het publiek het graag wil. Waarom zou je het dan niet doen?' Bijvoorbeeld omdat het op woensdag 22 maart 1995, in de met 8-0 gewonnen wedstrijd tegen Sparta mislukte. Tot woede van Van Gaal nam Van der Sar een strafschop, die werd gestopt door Metgod. Olsen, lachend: 'Dat wist ik niet. Daar zal ik hem eens op aanspreken.' Voetbalfeest Ajax werd overtuigend kampioen en daarnaast werd ook de bekerfinale met 5-0 van PSV gewonnen. De dubbel was binnen, voor het eerst weer sinds 1983. In dat jaar was Ajax, al dan niet toevallig, ook Deens getint. Soren Lerby, Jan Molby en Jesper Olsen lieten Ajax de kampioensschaal en de beker winnen. Ook nu was na afloop het feest groot. De Ajax- selectie gaf in de euforie dansles aan de Kuip. Maar alle frivoliteiten ten spijt bleef de finale overschaduwd door de stuitende taferelen op de tribunes. Daar zaten de harde kernen van Ajax, PSV en Feyenoord door elkaar heen, of zo dicht bij elkaar dat er een ware veldslag ontstond. De legioenen hadden zoveel peper in hun achterste dat er met een afschuwwekkende blijdschap op elkaar werd ingehakt. Van een voetbalfeest was geen sprake. Olsen: 'Hoe moeilijk het ook was, ik heb me toch op de wedstrijd geconcentreerd. Dat is mij gelukt, maar sommige van mijn spelers hadden er meer moeite mee. Zeker in het begin van de wedstrijd was de aandacht niet alleen bij de wedstrijd, maar voor een deel ook bij de ellende eromheen. Achter onze dug-out zag ik mensen die meer bezig waren met ruzie maken en vechten dan met het spel op het veld. Moeders met kinderen zag je vol angst vluchten. Het was verschrikkelijk. Zelf werd ik ook nog geraakt. Ik stond twintig centimeter naast de dug-out en kreeg een ei tegen mijn hoofd. En dan ben je nog blij dat het alleen maar een ei is. Het had ook iets harders of zwaarders kunnen zijn. Het zijn geen mensen meer; het zijn beesten. Wat dat betreft is Nederland me tegengevallen. Zeven of acht jaar geleden was het zo in Engeland, nu is het hier. Het is ook niet alleen bij ons, bij de grote clubs, maar het gebeurt overal in de Nederlandse competities. Het is een probleem waar deze hele samenleving mee te kampen heeft. Er is geen respect voor de medemens. Ethiek en moraal bestaan hier nauwelijks meer. Maar ondanks alle omringende idioten was het wel heel mooi om de dubbel te pakken. In een seizoen die twee prijzen pakken is een geweldige prestatie. Dat blijkt wel uit het feit dat het al vijftien jaar geleden is dat Ajax zowel het landskampioenschap als de beker won. Dat hebben we voor de finale ook uitgebreid met elkaar besproken. Maar heel weinig spelers is het gegeven om hun erelijst met de dubbel te verrijken. Deze unieke mogelijkheid heeft de groep zich niet willen laten ontnemen. Dat de finale tegen PSV gespeeld werd, was een welkome bijkomstigheid. Het was de oude tegen de nieuwe kampioen. Niemand heeft dit verwacht, of kunnen verwachten. Elf maanden terug was de groep voor een groot deel nieuw. Toen konden we alleen maar hopen dat het zou vlotten. De verwachting was dat PSV dit seizoen zou domineren. Hun selectie was grotendeels intact gebleven en er waren goede aankopen gedaan. Wij hadden tijd nodig om een nieuw Ajax te ontwikkelen. Resultaten werden nog niet zo direct verwacht, hoewel die gedachte bij Ajax natuurlijk nooit echt wordt gedoogd. En AJAX MAGAZINE JUNI 1998 11

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 11