op het middenveld. De tweede Amsterdamse goal wordt opgezet door Laudrup, die zijn laatste officiële wedstrijd voor Ajax speelt. Met een voor hem karakteristieke verdekte pass geeft de Deen Litmanen de 2-0 op een presenteerblaadje. De amusementswaarde is de eerste helft hoog: in een ondanks tropische omstandigheden moordend hoog tempo Litmanen wacht op de felicitaties van Witschge na de eerste van zijn drie treffers. Op de achtergrond zien stewards van PSV met lede ogen aan hoe keeper Watterreus de bal uit het net haalt. Jaap Stam was in de competitiewedstrijden tweemaal de baas over Shota Arveladze. De Georgische spits nam op ondubbelzinnige wijze revanche in de bekerfinale en bezorgde Stam een sombere middag in een toch zonovergoten Kuip. creëren de ploegen een groot aantal kansen. In het tweede bedrijf brengt Litmanen via het been van Demo Ajax in veilige haven. De tien overgebleven spelers van Dick Advocaat buigen definitief het hoofd als Ooijer na twee gele kaarten mag gaan douchen. Arveladze, een van de uitblinkers, schiet vervolgens de vierde treffer effectvol onder de lat. Het slotaccoord komt wederom van Litmanen die, met Cocu als onbedoeld tussenstation, doelman Waterreus kansloos laat. Olsen gunt zowel Laudrup als Van der Sar in de tweede helft een publiekswissel. De 5-0 is voor PSV de grootste nederlaag onder Dick Advocaat. Ajax had vanaf 22 januari 1995 niet meer gewonnen van de Eindhovenaren. De Amsterdammers halen voor de zesde keer in de historie (1967, 1970, 1972, 1979, 1983, 1998) de dubbel binnen. Commentaar Dick Advocaat: 'Ajax heeft de ervaring, klasse en kwaliteit in huis om een 2-0 voorsprong over de streep te spelen. De effectiviteit die bij ons ontbreekt, bezit Ajax in overvloed.' Danny Blind: 'Ik ben blij dat we de dubbel gewonnen hebben, maar ik vind veel erger wat er allemaal gebeurd is. Ie ziet een halfvolle Kuip en dat komt allemaal door een kleine groep die het voor elkaar krijgt om zo'n finale te verzieken. Ik vraag mij af waar dit eindigt. Het is toch te gek dat je als speler de eerste tien minuten alleen maar naar de tribunes loopt te kijken?' A/Vorten Olsen: 'lammer dat maar 23.400 toeschouwers het duel hebben bijgewoond. In alle omringende landen zie je voetbalfeesten met volle stadions en dan vraag je je toch af waarom zoiets niet mogelijk is in Nederland. Eigenlijk vond ik dat de enige smet op een bijzondere dag.' AJAX MAGAZINE JUNI 1998 117

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 117