Heerenveen Ajax - Donderdag 7 mei 1998 Ajax - Heerenveen 3 - 0 (1 - 0) Amsterdam Arena, 35.000 Ajax: Trainer: Van der Sar; Melchiot, Oliseh (81. Sier), Blind, Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen (76. Gorré), Witschge; Babangida, Arveladze, Laudrup (62. Hoekstra) Morten Olsen Scoreverloop: Scheidsrechter: Gele kaarten: Heerenveen: Trainer: Bijzonderheden In het seizoen 1992-1993 stond Ajax voor het laatst in de finale van de nationale beker. De tegenstander in de Kuip was Heerenveen, dat met 6-2 werd teruggewezen. Vanavond zijn de Friezen wederom de tegenstander, ruim drie weken na het competitieduel in de Arena. Trainer Foppe de Haan heeft de afstraffing (7-2) nog vers in het geheugen zitten en kiest voor de halve bekerfinale voor een defensievere tactiek. Morten Olsen beschikt bijna over een volledig fitte selectie; alleen Tobiasen is bezig met hersteltraining onder leiding van Bob Haarms. Ajax, gehuld in het nieuwe thuistenue, heeft er in de eerste helft moeite mee om door het Friese woud van verdedigers te dringen. De combinaties sluiten niet en er is te veel slordig balverlies. Tevens vormen Hansma, Klompe, Straal en Mitrita een hecht blok voor het eigen strafschopgebied. Geen middel laten zij onbenut om, ook als de bal niet in de buurt is, vooral Arveladze van spelen af te houden. Geduld is voor de Ajacieden het credo. Gaandeweg de eerste helft voert Ajax het tempo op om Heerenveen in een steeds stevigere wurggreep te nemen. Babangida zet een bal van op (volgen de Friezen van achter) de achterlijn voor en Litmanen rondt beheerst af. Heerenveen protesteert, omdat Arveladze binnen het veld bij de achterlijn en dus buitenspel zou staan. De Georgiër blijft het opgejaagde wild van de Friese achterhoede. Hij neemt na een uur wraak door met links hard de bal in de touwen te stampen. Arveladze is de morele winnaar en hij probeert Klompe uit zijn tent te lokken door hooghoudend in balbezit te blijven, met de jonge verdediger in zijn rug. Wat later valt de aanvaller iets te opzichtig in het Friese strafschopgebied en krijgt geel. Blind reageert furieus en duwt Bossen bijkans onder het gras. Hij komt met veel geluk zonder geel weg. Een minuut later zorgt de aanvoerder voor het sportieve hoogtepunt van de avond. Een messcherpe pass van Ronald de Boer wordt door Hoekstra wijselijk met rust gelaten. Blind tipt de bal, hangend in de lucht, met zijn grote teen over keeper Vonk. De 3 - 0 overwinning biedt Ajax de kans om voor de eerste keer in vijftien jaar weer de dubbel te halen. In de KNVB-beker- finale van 1983 waren de Amsterdamse kampioenen in twee wedstrijden te sterk voor NEC. Tegenstander Heerenveen speelt op 14 mei in Zwolle de troostfinale 39. 1 - 0 Litmanen, 56. 2 - 0 Arveladze, 65. 3 - 0 Blind Ruud Bossen Arveladze (Ajax), Houttuin, Hansma, Klompe (Heerenveen) Vonk; Straal, Klompe, Hansma, Mitrita; Houttuin (78. Krstev), Radomski (70. Gusatu), De Visser; Talan (46. Pahlplatz), Van Nistelrooy, Samardzic Foppe de Haan Ajax-aanvoerder Danny Blind zorgt met zijn fraaie doelpunt, dat de 3 - 0 op het scorebord brengt, voor het hoogtepunt van de wedstrijd. tegen FC Twente. De winnaar van dit duel kan volgend seizoen meedoen aan het toernooi om de Europa Cup 2. De finale op 17 mei in de Kuip is met het duel Ajax - PSV een waardige afsluiting van het seizoen 1997-1998. Commentaar Ronald de Boer: 'Het was een goede overwinning, ondanks dat we niet goed speelden. Heerenveen heeft het ons lastig gemaakt door stug te verdedigen en te hopen op een goaltje. Dan krijg je het altijd moeilijk. Aan de andere kant waren ze kansloos geweest als ze één op één hadden proberen te spelen.' Danny Blind: 'Het feit dat er zoveel spelers weggaan, wil nog niet zeggen dat ze geen waardig afscheid nemen. PSV zal strijden.' AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 113