Vitesse - Ajax Zondag 26 april 1998 Vitesse - Ajax 2 - 0 (1 - 0) Celredome, Arnhem, 26.200 Scoreverloop: Scheidsrechter: Gele kaarten: 27. 1 - 0 Machlas, 47. 2 - 0 Jochemsen Herman van Dijk Mensah, Ronald de Boer (Ajax), Sturing, Van Hintum, Kreek (Vitesse) Vitesse: Trainer: Westerveld; Sturing (70. Zeman), Ajax: Veldman, Goosen, Van Hintum; Trustfull, Jochemsen, Kreek, Reuser (90. Van der Hoeven); Curovic (77. Shoukov), Machlas Henk ten Cate Trainer: Van der Sar; Mensah, Frank de Boer, Melchiot, Witschge; Ronald de Boer, Dani (46. Rudy), Litmanen; Arveladze (68. Benni), Babangida, Laudrup (59. Hoekstra) Morten Olsen Bijzonderheden Ajax is voor de eerste keer te gast in het Gelredome in Arnhem en begint de wedstrijd met een opvallend offensieve ploeg. Noodgedwongen moet Morten Olsen het doen zonder defensieleider Blind (schorsing) en verdedigers Oliseh, Sier en Tobiasen, allen geblesseerd. Witschge speelt samen met Frank de Boer links in de verdediging, met voor hen Dani als linkshalf. Kofi Mensah is tegen Vitesse de rechtsback. Vitesse heeft met Reuser, Kreek, Veldman en Trustfull een hoog ex-Ajacied-gehalte. Het kan zijn dat de persoonlijke geschiedenis van deze spelers ervoor zorgt dat Vitesse met een grootse wedstrijdmentaliteit begint. In een hoog tempo vallen de Arnhemmers hartstochtelijk aan. Reuser en Curovic teisteren de paal voordat de Griekse topscorer Machlas onder de klanken van een Sirtaki zijn 33ste competitietreffer viert. Ajax loopt op de rolbare mat achter de feiten aan. De nodige vorm ontbreekt en kansen van onder anderen litmanen blijven onbenut. Na de rust komt Rudy Dani vervangen en de balans keert terug in het Ajax-elftal. Desondanks kegelt Jochemsen snoeihard drie minuten na de thee de 2-0 binnen. Een Arnhemse supporter ziet dat de tank leeg is bij Ajax en denkt wellicht grappig te zijn. Hij gooit een batterij precies op het hoofd van Van der Sar die een aantal seconden buiten westen is. Waar Ajax na het beruchte staafincident een Europese schorsing kreeg, ziet scheidsrechter John Veldman, voormalig rechtsback onder Van Gaal, in duel met Kofi Mensah, tegen Vitesse de rechtsback van Morten Olsen. Herman van Dijk in het voorval geen reden de wedstrijd te staken. Trainer Ten Cate geeft Reuser een publiekswissel en de door Vitesse gehuurde Amsterdammer toont de Ajax-bank middels een knipoog dat zijn revanche poging is geslaagd. Met deze overwinning nestelt Vitesse zich in de top drie; door de buitenwacht en de media wordt de club gezien als een toekomstige vaste subtopper. Heinz Stuy blijft de minst gepasseerde Ajax-keeper in een seizoen: Van der Sar krijgt de negentiende goal tegen. De Amsterdammers scoren niet en daarmee sneuvelt ook de poging tenminste één doelpunt in alle competitiewedstrijden te maken. Eén record is nog haalbaar: het grootste aantal overwinningen in een competitiejaargang, namelijk dertig. Commentaar Morten Olsen: 'We waren vandaag mentaal niet in goeden doen. Ik hoopte op spektakel. Dat kregen de toeschouwers wel, maar niet op de manier zoals ik dat wilde.' Martijn Reuser: 'Ik wil een kans krijgen om me in het elftal van Ajax te spelen. Het liefst als middenvelder. Ajax blijft toch het niveau dat ik nastreef. Champions League, ja. Misschien vertellen ze me trouwens wel dat ik moet vertrekken.' AJAX MAGAZINE JUNI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 109