Moskou lag er grauw en besneeuwd bij toen Ajax er arriveerde. Een week eerder had de hevigste sneeuwstorm van de hele winter de stad geteisterd. Vierentwintig uur voor de wedstrijd werkte Ajax de gebruikelijke avondtraining af in het stadion. Dat was, omdat Spartak - de volksclub - niet over een eigen accommodatie beschikt, het stadion van concurrent Dynamo, de vroegere KGB- club. Het Dynamo-stadion is een troosteloze bouwval met louter onoverdekte plaatsen, maar heeft als enige in de wijde omtrek veldverwarming. Groot was vooraf de vrees voor de conditie van het veld, dat erbij zou liggen als een half bevroren toendra. Tijdens het lange wachten op de bagage op het vliegveld van Moskou merkte Danny Blind op dat door een slecht veld en slecht weer de wedstrijd een loterij zou kunnen worden. 'Het veld is een grote zandbak en dat werkt meestal in het voordeel van de verdedigende partij. We zullen dat nadeel moeten zien te overwinnen,' zei Morten Olsen. 'We doen ons best om het veld in een behoorlijke conditie te krijgen,' beloofde stadion-directeur Oleg Tochelovich daags voor de wedstrijd, 'maar het zal niet perfect zijn.' Dat was evident, al viel het in die zin nog mee, dat de grasloze vlakte in ieder geval egaal was. Russische militairen werkten met man en macht om het stadion sneeuw- en ijsvrij te maken. De conditie van de grasmat was bedroevend. Op hetzelfde veld speelden in oktober van het vorige jaar in een sneeuwstorm Rusland en Italië met 1-1 gelijk in een WK-kwalificatiewedstrijd. Door dat resultaat zal Rusland voor het eerst in twintig jaar niet deelnemen aan het WK, deze zomer in Frankrijk. De Russische voetballiefhebbers moeten het, nu het nationale elftal gefaald heeft, van de clubs hebben, en die deden nog op drie fronten mee in de Europese toernooien. Spartak verdedigde de gunstige 3-1 overwinning van Amsterdam; Dynamo Kiev ontmoette op woensdag in de Oekraïene Juventus (en verloor met 4-1, na 1-1 in Turijn), terwijl op donderdag bekerwinnaar Lokomotiv Moskou met 2-1 won van AEK Athene (en na 0-0 in de uitwedstrijd doorgaat naar de halve finale). Foto's: Michel Sleutel berg Terwijl de in Rusland opmerkelijk populaire Shota Arveladze na de training de pers te woord stond (links), onderhield Morten Olsen zich met Ronald de Boer over de rechtsbuitenpositie, die - zoveel was zeker - niet door Tijjani Babangida zou worden ingenomen. De Nigeriaan bleek niet fit genoeg, al zou hij met Richard Witschge, die 's avonds eveneens slechts een looptraining afwerkte, de volgende ochtend nog een laatste test afwerken onder leiding van Bob Haarms. Daarvoor moest wel eerst nog een veld gevonden worden, en Moskou telde er op dat moment slechts één dat geschikt was: het wedstrijdveld. Bob Haarms en David Endt moesten al hun onderhandelingsgaven aanwenden om van de Russische tegenstander voor elkaar te krijgen dat Ajax ook voor de extra training in het Dynamo-stadion terecht kon (rechts). AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 75