Koude kermis in Moskou door Michel Sleutelberg foto's Louis van de Vuurst Voor het eerst in de geschiedenis zette Ajax op 16 maart - twee dagen voor de 98ste verjaardag - voet op Russische bodem, waar de ploeg van Morten Olsen voor de loodzware opgave stond de in Amsterdam opgelopen 3-1 nederlaag tegen Spartak Moskou goed te maken. Hoewel Olsen vooraf vertrouwen had in een goede afloop, mede omdat 'in het voetbal het toeval een grote rol speelt', werd de barre expeditie geen succes. Ajax liep tegen een tweede nederlaag (1-0) op en keerde terug van een koude kermis in Moskou. Anders dan gebruikelijk reisde Ajax niet twee dagen maar een dag voor de wedstrijd af. De klimatologische omstandigheden op de plaats van bestemming nodigden niet uit tot een langer verblijf dan strikt noodzakelijk. 'We wisten dat het hier onaangenaam zou zijn. Daarom zijn we hier zo kort mogelijk. We zijn hier alleen om ons te kwalificeren. Verder hebben we hier niets te zoeken,' zei Morten Olsen op de dag van aankomst in Moskou, waar het verblijf begon met een anderhalf uur durende 'eenzame opsluiting' in de verveloze aankomsthal van luchthaven Sjeremetevo. Clubarts Piet Bon, fysiotherapeut Ed de Vink, Jari Litmanen, Michael Laudrup en Mariano Juan (v.l.n.r.) wachten geduldig op hun bagage. Buiten het luchthavengebouw greep de Russische pers de gelegenheid aan om de Ajacieden een uitspraak te ontlokken. Ook Jari Litmanen reisde mee naar Rusland. De Finse aanvaller had op zaterdagavond sneller dan verwacht zijn rentree gemaakt tegen Volendam (6-1 winst) en zou zeker spelen. De vraag was alleen of de nummer 10 in de basis zou staan of later in de wedstrijd zou invallen. Een hele wedstrijd zou hij zeker niet spelen. 74 AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 74