Hoe een Duitse pop Ajax-mascotte werd 'Een overdreven Ajacied' In de rubriek 'Museumstukken' wordt telkens één voorwerp uit het Ajax Museum belicht. Deze keer is dat een pop, die in een hoek staat opgesteld van het kabinet dat de jaren zestig behandelt. De pop was ooit van mevrouw L. Das-Tabak, die vanwege haar grote enthousiasme voor Ajax ook wel 'Nel Ajax' werd genoemd. De pop reisde samen met haar heel Europa af en heeft daarbij menige schram en bluts opgelopen. Desondanks kon hij na een opknapbeurt in het museum worden opgesteld. door Carel Berenschot Thuiswedstrijd van Ajax □rdig vijftigduizend mensen stoeltjes, op de parkeerplaats |slt het van de touringcars fle hoeken van Nederland i rijden en het blad van de Ttersvereniging verschijnt maandelijks in een oplage van 85.000 exemplaren. Dergelijke getallen zijn zo normaal geworden dat ze vanzelfsprekend lijken. Toch is het wel eens anders geweest, en waren de échte supporters op één hand te tellen. De eerste supportersvereniging werd in 1938 opgericht en hield zich voornamelijk bezig met het organiseren van busreizen naar uitwedstrijden. Dat gebeurde met twee bussen en meer dan tachtig leden kon de vereniging daarom niet hebben. Begin jaren zestig reed er nog maar één bus voor zo'n 45 leden. Dat ledental werd bewust laag gehouden omdat er anders een tweede bus bij moest. Een van de mensen die geen enkele uitwedstrijd oversloeg was mevrouw Nel Das. Zij is inmiddels overleden, maar haar man vertelde: 'Ze was wat je gerust mag noemen een beetje een overdreven Ajacied. Ons hele huis stond vol met Ajax-spullen, overal hingen foto's en schilderijtjes en zelfs onze voordeur was rood-wit geverfd. Het was Ajax voor en Ajax na.' Mevrouw Das reisde met de supportersbus mee naar de uitwedstrijden. 'Die reisjes werden georganiseerd door de vader van Sjaak Swart. Nel was er elke keer bij, en die pop ging dan mee. Jarenlang sleepte ze hem mee, en zo werd het automatisch een soort Ajax-mascotte. Zelfs toen Ajax in Turkije tegen Fenerbah^e moest spelen, is hij meegegaan.' Waterlooplein De pop is destijds door de heer Das-zelf ontdekt en is vervolgens door zijn vrouw omgetoverd tot Ajax-mascotte. 'Het is van oorsprong een antieke, Duitse pop, gemaakt door een beroemde poppenmaakster. Ik had in die jaren een marktkraam op het Waterlooplein en kreeg op een goede dag die pop in het oog. Ik dacht meteen aan mijn vrouw, want die maakte in die tijd allerlei soorten poppetjes voor Ajax. Zij is toen meteen met naald en draad in de weer gegaan en heeft de pop aangekleed als een echte Ajax-speler. Zelfs de schoentjes waren echt, van die

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 70