'Als het collectief speelt zoals het publiek verlangt, is het van ondergeschikt belang waar de individuele spelers vandaan komen Van den Herik: 'Ik denk dat deelname aan een Europese competitie alleen maar kan gebeuren op basis van het resultaat in de nationale competitie. Want ook in een Europese competitie zal je een degradatie hebben.' Dus in principe is dat niet anders dan wat nu de Champions League is? Van den Herik: 'Ik heb onlangs in een werkgroep gezeten bij de UEFA om de opzet van de Champions League te evalueren. Dit seizoen waren er vier poules met zes clubs, waarvan de winnaars en de twee beste nummers twee doorgingen. De gedachte is nu om over te gaan tot vier poules van zes clubs, waarmee je bereikt dat iedereen overwintert. Dat is heel belangrijk. Dan krijg je ook een veel betere kwalificatie, want de nummers een en twee van iedere poule gaan over naar de kwartfinale. Dit seizoen had je toch het probleem van die twee beste nummers twee die de zes groepswinnaars aanvulden tot het benodigde achttal. Dat begreep niemand, ook binnen het voetbal niet. Ik verwacht, maar niet op korte termijn, dat het uiteindelijk wel zal leiden tot een Europese competitie, eventueel verdeeld in districten. Ik verwacht dat niet op korte termijn omdat er het probleem is van de beschikbaarheid van speeldagen. De Engelse clubs bijvoorbeeld, die al zoveel wedstrijden spelen, hebben geen ruimte voor meer wedstrijden. In landen met 22 clubs in de hoogste divisie zal eerst geschoond moeten worden. Uiteindelijk komt er een meer uitgebreide Champions League, en die mag je dan ook Europese competitie gaan noemen.' Maar wat schiet je ermee op? Als je nu RKC - Ajax een betrekkelijk oninteressante wedstrijd mag noemen, mag je straks in de Europese competitie spreken van het verplichte nummer' Young Boys - Feyenoord, bijvoorbeeld. Ook dan heb je de zwakkeren onderin. Van Praag: 'In elke competitie heb je dat er clubs onderaan blijven en andere sterker zijn. Dat zul je altijd houden, tenzij je naar het NBA-systeem in Amerika gaat, waar men clubs kunstmatig even sterk houdt. Bij Europees voetbal spelen behalve de recettes ook televisierechten, reclame, verkoop van borden etcetera, etcetera mee. Ajax - Young Boys mag dan niet zo'n interessante wedstrijd zijn, maar Feyenoord - Juventus en Barcelona - Ajax zijn dat wel. Daar komen wel even wat meer mensen naar kijken en die wedstrijden vallen ook heel goed te verkopen aan de televisie.' Collectief In hoeverre identificeert de achterban zich vandaag de dag nog met de spelers op het veld? Is de internationalisering van het voetbal niet te ver doorgevoerd? Van Praag: 'Als je alleen nog maar buitenlanders in je selectie hebt, wordt het misschien moeilijk. Wij hebben in het verleden voldoende buitenlandse spelers gehad die als echte Ajacieden werden gezien. Stefan Pettersson bijvoorbeeld, en nu Jari Litmanen. Een mooi voorbeeld is ook Peter Hoekstra, afkomstig van een andere grote rivaal van ons. Als hij in zijn PSV-tijd bij ons speelde, kon hij bij wijze van spreken worden uitgefloten, maar bij de eerste de beste mooie corner die hij voor ons nam, werd zijn naam gescandeerd en sloten onze supporters hem als een Ajacied in de armen. Zodra een speler het Ajax- of het Feyenoord-shirt om heeft, accepteert men hem al heel gauw. Ik geloof niet dat we al te sentimenteel moeten zijn en denken dat je alleen een echte Ajacied kunt zijn als je vanaf de jeugdopleiding bij Ajax actief bent geweest.' Van den Herik: 'Bij ons was Jozef Kiprich, de "anti-held" zoals hij werd genoemd, dé publiekslieveling van de afgelopen jaren en die kwam uit Hongarije. Het gaat erom dat als het collectief speelt zoals het publiek verlangt, het van ondergeschikt belang is waar de individuele spelers vandaan komen. Ook in de jaren zeventig had Feyenoord weinig echte Rotterdamse jongens in het elftal. Tegenwoordig leven we met de open grenzen in andere tijden. Het publiek is uiteindelijk toch geïnteresseerd in het resultaat. Dat resultaat wordt bepaald door het collectief en dat collectief heet Ajax. Of Feyenoord.' Dit artikel verschijnt tevens in De Krant van Feyenoord A IAV M A r A 71 M C AA C I 1 Q Q O

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 52