structuur van Ajax, met een ledenraad die het bestuur naar huis kan sturen. Ik denk niet dat dat nog een verantwoorde manier is om een bedrijf met een omzet van vijftig, zestig miljoen te runnen.' Toch is het Ajax dat als eerste Nederlandse club naar de beurs gaat, waarbij Michael van Praag benadrukt heeft dat de verenigingsstructuur behouden blijft. Overweegt Feyenoord een beursgang? Van den Herik: 'Feyenoord heeft ruim een jaar geleden zeer intensief onderzocht of het wenselijk was om naar de beurs te gaan. We hebben uiteindelijk besloten om het niet te doen. De belangrijkste vraag bij een beursgang is: wat doe je met het geld? En tot op heden weten we dat niet. We weten wel dat als we er voetballers voor gaan kopen, we het niet moeten doen. In Engeland heeft men met het gegenereerde geld nieuwe stadions gebouwd, maar wij hebben al een fantastisch, echt voetbalstadion, dat wij overigens huren - voor een bedrag dat wel iets lager zou kunnen, maar iets moois mag nu eenmaal wat kosten.' Ajax heeft nadrukkelijk gesteld dat het geld dat de beursgang oplevert, onder andere besteed gaat worden aan de jeugdopleiding. Waarom gaat Feyenoord door met zijn dure opleiding op Varkenoord als die zo weinig oplevert? Van den Herik: 'Het is geen kwestie van ermee doorgaan of niet, want we zijn er pas drie jaar geleden structureel mee begonnen, terwijl Ajax al tientallen jaren met zijn jeugdopleiding bezig is en daar ook sportief en financieel het rendement op heeft gemaakt. De accommodatie is niet van ons maar van de Sportclub, waarmee we een uitstekende samenwerking hebben. De selectie-elftallen in de diverse leeftijdscategorieën vallen onder ons. We zijn het aan het opbouwen - in dat verband moet ook Excelsior gezien worden - en ik ben er heilig van overtuigd dat wij goed hebben geïnvesteerd in de afgelopen jaren en dat het rendement eruit zal komen. Boateng, Gyan, Taument, Van Bronckhorst, Bot, Nelisse - dat is niet nul; het is wél te weinig.' Europese competitie Ajax was ooit een Amsterdamse club, is vervolgens een Nederlandse club geworden en staat nu op het punt om een Europese club te worden. Hoe zit dat met Feyenoord? Van den Herik: 'Ik vind helemaal niet dat Ajax op het punt staat om een Europese club te worden, want dat is het al. Dat merk ik ook als ik binnen Europa op reis ben. Met name door de successen van de afgelopen jaren is Ajax bekender in het buitenland dan Feyenoord. Maar dat komt misschien ook omdat het een makkelijkere naam heeft dan Feyenoord. Onder meer daarom hebben we de ij veranderd in een y. Ik vind, en ik denk dat Michael dat met mij eens is, dat er twee Nederlandse clubs zijn: Ajax en Feyenoord. In 1992 of 1993 werd bekend gemaakt dat onze tienduizendenste seizoenkaarthouder uit Dokkum kwam. Ik zal het nooit vergeten. Die kwam naar iedere thuiswedstrijd bij ons. Wij zijn de enige twee clubs die zo'n landelijke uitstraling en dekking hebben.' Zijn Ajax en Feyenoord niet bezig om heel stilletjes de Nederlandse competitie te verlaten om mee te doen aan een Europese competitie? Van den Herik: 'Als dat gebeurt, zou ik dat een slechte zaak vinden. Je mag nooit de basis vergeten en ik denk dat Nederland altijd de basis zal moeten zijn, om überhaupt verder te kunnen denken. Het zou ook niet goed zijn voor het Nederlandse voetbal. Maar het werkt nu eenmaal in het leven zo dat de groten steeds groter worden en de kleinen steeds kleiner. Dat is het marktmechanisme. Wij vertegenwoordigen het westen van Nederland. Als je ziet dat tachtig procent van het BNP in het westen tot stand wordt gebracht, dan geeft dat iets aan. In het voetbal, dat ook een bedrijfstak is, is dat ook zo.' Van Praag: 'Wij vinden dat een nationale competitie onmisbaar is. De fans willen graag dat je naar Heerenveen, Groningen of Limburg gaat. Maar daarnaast zullen we wel alle ontwikkelingen in Europa zo goed mogelijk blijven volgen. Want als er ooit, in welke vorm dan ook, een Europese competitie komt, dan willen wij daar graag bij zijn. We willen dan aan beide competities meedoen, we willen ons niet afscheiden.'

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 51