voor hun club naar iedere uitwedstrijd gaan.' Zijn jullie optimistisch over de toekomst Van Praag: 'Als het gaat om die uitbarstingen wel, ja. Maar wat betreft voetbalvandalisme in het algemeen en alle overlast die daarbij hoort, zijn we er nog niet. Alle betrokken partijen zullen heel nauw met elkaar samen moeten werken om dit probleem op een bevredigende manier op te lossen. Alleen dan haal je de rotte plekken eruit.' Van den Herik: 'Voor degene die zich niet aan de regels houdt, moet er geen pardon meer zijn. Dat ben je ook verplicht ten opzichte van alle goedwillende supporters. Die hebben daar recht op.' Rivaliteit Tussen Ajax en Feyenoord heeft altijd een gezonde hoeveelheid rivaliteit bestaan. Als wij jullie nu zo zien en horen, lijkt het erop dat de voorzitters van de beide clubs het altijd met elkaar eens zijn. Van den Herik: 'Dat is altijd zo geweest. Ik weet uit de overlevering dat de vader van Michael en mijn illustere voorganger Cor Kieboom een uitstekend contact met elkaar hadden. Ze waren het weliswaar niet altijd met elkaar eens, maar overleg voeren deden ze graag.' Van Praag: 'Natuurlijk zijn Feyenoord en Ajax rivalen. Ik mag het ten opzichte van anderen eigenlijk niet zeggen, maar ik denk dat Feyenoord en Ajax de enige twee echte clubs van Nederland zijn. We hebben qua cultuur en achtergrond heel veel gemeen.' Van den Herik: 'We vertegenwoordigen wel twee verschillende identiteiten. Er is duidelijk verschil tussen Rotterdam en Amsterdam, maar qua belangrijkheid en omvang vertegenwoordigen we een markt die heel belangrijk is voor het voetbal. Stel nu eens dat we niet het niveau hadden dat we nu hebben? Of de uitstraling? Dat zou niet goed zijn voor het voetbal, want iedereen profiteert ervan. Ik heb dat ook weieens bij de KNVB gemeld: wij subsidiëren de kleine clubs als we bij ze op bezoek komen. Zij hebben ons bezoek nodig om een sluitende begroting te kunnen realiseren.' Wat vindt de voorzitter van Ajax mooi aan Feyenoord? Van Praag: 'Ik heb Rotterdamse schoonouders en ben mijn zakelijke carrière in Rotterdam begonnen. Van huis uit ben ik natuurlijk Ajacied, maar de naam Feyenoord betekende altijd iets. Daar keek je tegen op. In Amsterdam zeiden we vroeger: als Coen Moulijn op de middenstip gaat staan, zit het stadion vol. Daar waren wij in Amsterdam jaloers op. Feyenoord is bovendien de eerste club die de Europa Cup en de wereldbeker heeft gewonnen. Ik kan me ook nog herinneren dat Feyenoord tegen Benfica speelde en dat de NOS een antenne op een berg moest bevestigen, zodat wij die wedstrijd thuis konden zien. En dat de schepen Waterman en de Groote Beer naar Lissabon gingen, dat weet ik allemaal nog heel goed. Mijn gevoel voor Feyenoord vindt daar zijn oorsprong.' AJAX MAGAZINE MEI 1998 En wat vindt de voorzitter van Feyenoord mooi aan Ajax? Van den Herik: 'Ik heb zeker geen hekel aan Amsterdam, ben zelfs commissaris van een typisch Amsterdams bedrijf. Ik kom graag in Amsterdam, zoals ik met plezier in iedere grote stad kom. Verschillen in het leven, in culturen, vind ik altijd heel mooi. Amsterdam vind ik totaal verschillend ten opzichte van Rotterdam, maar dat vind ik juist leuk. Ajax is een typisch Amsterdamse club, zowel qua uitstraling als cultuur.' Is het denkbaar dat jullie een tijdje zouden ruilen? Beiden, in koor: 'Nee, dat is echt onmogelijk.' Dat kwam er mooi synchroon uit. Maar waarom eigenlijk niet? Van den Herik: 'Omdat ik uit een andere cultuur kom. Dat is geen kwaliteitsoordeel, maar er zit een heel duidelijk verschil tussen Amsterdam en Rotterdam, en gelukkig maar. Het is zelfs niet zo dat ik de cultuur van het Rotterdamse prefereer, maar ik kom eruit voort. Ik kom uit deze omgeving, ik voel me hier thuis. Michael en ik zijn natuurlijk twee verschillende personen en wellicht respecteren we elkaar daarom ook zo. Ik gun Michael alles, behalve twee keer per jaar. Ik moet wel zeggen dat er wat dat betreft de laatste jaren een enorm groot beroep is gedaan op mijn incasseringsvermogen. Maar ook daar moet je groot in kunnen zijn. Toch zal ik nooit aan verliezen wennen.' Verenigingscultuur Is de voorzitter van Feyenoord soms niet jaloers op Michael van Praag en alle successen van Ajax? Van den Herik: 'Nee. Bij Ajax hebben ze op een juiste manier geleerd van het verleden en op basis van die ervaring hebben zij hun goede momenten uitgekozen. Dat heeft Michael met zijn bestuur heel goed gedaan. De situatie bij Ajax is wat anders dan bij Feyenoord. Ajax heeft een verenigingscultuur. Wij zijn al jarenlang een stichting, die zich uitsluitend met het betaalde voetbal bezighoudt. Het feitelijke Feyenoord is de amateurtak. Michael heeft trouwens ook een wat groter bestuur dan ik heb. Ik voel niets voor de 49

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 49