clubs dat de overheid haar eigen verantwoordelijkheid neemt door sneller in te grijpen en sneller te straffen. Het is belangrijk dat gecontroleerd kan worden dat iemand die een stadionverbod krijgt, er ook inderdaad niet inkomt. Dat moet ertoe leiden dat we op den duur van het voetbalvandalisme zoals we nu kennen, verlost zijn. Over anderhalf, twee jaar zullen we de eerste vruchten van dit beleid kunnen plukken. Nu zitten we in de fase dat de clubkaart persoonsgebonden wordt, maar over een paar jaar heeft iedereen in zijn bank- of giropas zijn clubkaart zitten en kun je telefonisch je kaartje bestellen. Die tijd komt echt.' Van den Herik: 'We hebben elkaar nodig om te voetballen, maar als we een probleem binnen dat voetbal hebben, kunnen we dat ook alleen maar met elkaar oplossen. Ik heb die steun gemist vanuit de voetbalwereld, maar ook heb ik die steun jarenlang gemist bij de diverse overheden. Ik ben echt blij dat er nu een traject is ingezet op basis waarvan je adequaat kunt handelen. Iemand die zich misdraagt, hoeft bij mij echt niet meer binnen te komen. Maar dan moeten we wel de mogelijkheden daarvoor hebben. Ik denk zelfs dat we in de toekomst af moeten van die gescheiden vakken. Je moet gewoon je kaartje kunnen kopen, maar als je je misdraagt dan word je geblokkeerd en word je ook voor lang geblokkeerd.' Pappen en nathouden Veel voorzitters zeggenonze supporters veroorzaken geen problemen, dus waarom zouden wij die moeten opzadelen met een persoonsgebonden clubcard? Van Praag: 'We zitten in een fase, waarin dit nog nodig is. Wij - en daarmee bedoel ik iedereen: justitie, politie, clubs - hebben de afgelopen jaren een pappen-en- nathouden-beleid gevoerd. Als er bij een wedstrijd wat gebeurde, was het: nou ja, als ze maar eenmaal allemaal weer naar huis zijn en volgend jaar zien we wel verder. De persoonsgebonden clubcard is niet dé oplossing van het hele probleem, maar als je betaald voetbal wilt spelen, moet je niet alleen de lusten maar ook de lasten met elkaar delen. Als het over het verdelen van de televisiegelden gaat, wordt er richting topclubs altijd een beroep gedaan op solidariteit. Ik zeg dan op mijn beurt: toon dan op andere vlakken ook solidariteit en doe met ons mee.' Van den Herik: 'De opstelling van andere clubs is soms heel hypocriet. Voor onze competitiewedstrijd in Kerkrade moesten AJAX MAGAZINE MEI 1998 onze supporters vijf gulden meer betalen dan de supporters van Roda JC.' Van Praag: 'Daar erger ik me ook aan. Als een Ajax- of Feyenoordsupporter alle uitwedstrijden van zijn club wil meemaken, dan betaalt hij gemiddeld dertig procent meer dan bijvoorbeeld een supporter van FC Utrecht. Ik begrijp best dat clubs hun prijzen willen verhogen als iemand van de top drie langskomt, ik zou het beter vinden als de clubs het zouden middelen en de prijzen voor alle bezoekers een beetje zouden verhogen. Ik wil zelfs verder gaan: laat de supporters van de thuisclub maar wat meer betalen, want die krijgen een grote club te zien. Waarom moeten de supporters van Ajax, Feyenoord en PSV het slachtoffer worden van het feit dat hun club zo goed speelt? Het opvallende is dat vandaag de dag de rollen vaak omgedraaid zijn. Zowel de Ajax- als de Feyenoordsupporters moeten vaak worden beschermd bij de clubs die zij bezoeken.' Van den Herik: 'Net als Michael heb ik ook weieens tussen de supporters gestaan. Het viel mij op dat die vaak zeer klantonvriendelijk worden behandeld. Iedereen staat op scherp, iedereen is gespannen, vaak zelfs overspannen. Daardoor worden onnodig bepaalde situaties gecreëerd.' Van Praag: 'Natuurlijk is het zo dat Ajax- supporters, en wellicht ook Feyenoord supporters, door hun gedrag in het verleden dit alles over zich hebben afgeroepen. Dat is ontegenzeggelijk waar. Maar wat ik in Nederland mis, is een beloning voor goed gedrag. Tegenwoordig is het al zo dat als er een koopzondag is, er al niet meer gevoetbald mag worden. Eens risicowedstrijd, altijd risicowedstrijd. Er wordt niet gekeken of het inmiddels al wat beter gaat met de supporters.' Van den Herik: 'Als ik naar onze vaste kern kijk, en niet onze harde kern want dat is iets anders, zijn dat supporters die iedere wedstrijd van Feyenoord bijwonen. Die mensen worden onheus en klantonvriendelijk behandeld. We hebben ze geselecteerd en gescreend, het zijn de Goldcard-houders. Ik ken een vrouwtje van in de tachtig! Als je ziet wat haar allemaal wordt aangedaan..., dan heb ik bewondering voor supporters die uit liefde 47

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 47