onweerstaanbare aantrekkingskracht, en wie weet wat hun succesvolle voorzitters, beiden gepokt en gemazeld in het zakenleven, aan nuttigs en informatiefs te vertellen hebben? Veelgevraagde gasten dus, de voorzitters, maar gelukkig pas later op de avond. Eerst dineren ze, in gezelschap van Koos Postema, de spreekstalmeester van de avond (en Feyenoord-fan). Ook Gerard Cox zit aan, de cabaretier, zanger en columnist van De Krant van Feyenoord, vorige maand nog stevig aan de tand gevoeld - en vrijelijk aan het woord gelaten - in Ajax Magazine. Naar en ongezellig Als Postema (moet naar de zaal om de avond te leiden) en Cox (heeft elders een klus) zich verontschuldigd hebben, vragen we de voorzitters hoe zij terugkijken op hun gezamenlijk ondernomen actie om in het jaar van de bezinning de onderlinge wedstrijden zonder publiek van de bezoekende club te spelen. Van Praag: 'Het was de bedoeling om het publiek te laten ervaren hoe verschrikkelijk naar en ongezellig het op deze manier is. Wat dat betreft vond ik de actie geslaagd, want iedereen heeft kunnen zien dat voetbal zonder publiek van de tegenpartij niet leuk is. In de reacties ben ik teleurgesteld. Heel veel clubs hebben het laten liggen.' Van den Herik: 'Het land reageerde erop alsof het een probleem was, dat uitsluitend Ajax en Feyenoord aanging. Maar wij wilden juist als twee grote clubs een voorbeeld geven, ook daar ben je groot voor. De signaalwerking is dan ook heel duidelijk geweest, maar ik ben zeer teleurgesteld in de reacties vanuit het betaalde voetbal.' Van Praag: 'Als je kijkt naar het aantal stadionverboden, zijn dat er voor Ajax en Feyenoord bij elkaar opgeteld misschien tachtig of hooguit honderd. In heel Nederland zijn er op dit moment al vijfhonderd stadionverboden opgelegd. Dat geeft aan dat het niet alleen het probleem van onze twee clubs is. Maar dat heeft men er wel een beetje van gemaakt.' Aanleiding voor de actie was natuurlijk wel Beverwijken dat betrof Ajax- en Feyenoordsupporters. Van den Herik: 'Dat was de druppel, natuurlijk.' Van Praag: 'We wilden voorkomen dat er tijdens onze wedstrijden over en weer kwetsende spreekkoren zouden ontstaan, waardoor onschuldige Ajacieden en onschuldige Feyenoorders getroffen konden worden. Ondanks alles vind ik het nog steeds een goede beslissing. Onze beide supportersverenigingen hebben het goed opgepakt.' Weten jullie hoe de harde kern het heeft opgepakt? Dat zijn immers de mensen die altijd naar de twee grote wedstrijden toe gaan. Van Praag: 'Ik weet van de harde kern binnen Ajax dat die het heel erg vond dat ze niet naar Feyenoord - Ajax mocht. Ik weet bovendien dat de militante harde kern erg geschrokken is van wat er in Beverwijk is gebeurd. Ik weet ook bijna zeker dat zoiets de eerstkomende jaren niet meer zal gebeuren.' Hebben jullie, informeel of formeel, contact gehad met voorzitters van andere clubs over de actie? Van den Herik: 'Ik niet. Misschien jij wel Michael, vanuit je andere functie, binnen de KNVB?' Van Praag: 'Nee hoor. Wij hebben alle clubs goed geïnformeerd. Ik wil hier geen KNVB-veiligheidspraatje gaan houden, maar ervaar de gang van zaken toch als teleurstellend. Na een maand was 95 procent van de supportersverenigingen nog niet door hun club benaderd over wat er allemaal stond te gebeuren. Terwijl alle clubs drie brieven hadden gekregen en derhalve wisten dat ze een pakket met vlaggen, posters en stickers zouden krijgen.' Katalysator Wat zijn de gevolgen van Beverwijk geweest? Van Praag: 'Als het kalf verdronken is, dempt men de put; daar is Beverwijk, hoe triest ook, een mooi voorbeeld van. Beverwijk is een katalysator geweest; sindsdien lukt het om de handen ineen te slaan. We zijn nu met z'n allen een beleid gaan voeren dat erop gericht is om de rotte plek uit de appel te snijden. Om degenen die zich misdragen, van welke club dan ook, aan te pakken, zodat de goeden niet onder de kwaden hoeven te lijden. Ik kan nog steeds niet begrijpen dat supporters die slapen onder de kleuren van hun eigen club, het zo moeilijk voor diezelfde club kunnen maken. Het is de wens van de 'Natuurlijk reno achtergrond rivalen, maar qua hebben we he Imeen AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 45