'Ik heb een lekker seizoen, maar ik kan ze niet in mijn tegenhouden. Dus zo slecht kunnen we niet zijn.' voetbal is het heviger, maar die vreugde is dan ook van 50.000 mensen tegelijk.' Zullen we het maar over het voetbal hebben? 'Graag,' antwoordt Van de Sar met een zucht. 'We zijn nog voor twee van de drie prijzen in de race. Prima, dat is meer dan de doelstelling voor het begin van dit seizoen. Maar het verlies tegen Moskou doet wel pijn. Het was niet nodig geweest. De kritiek vind ik grotendeels onterecht. Onze kansen waren groter dan men achteraf constateert. Hun doelmatigheid was veel groter, dat was het. Het zegt niets over de krachtsverhouding. Ajax in goeden doen zou gemakkelijk hebben gewonnen. Wij waren dus niet in goeden doen, dat was duidelijk. Maar dan begint men weer over de periode onder Van Gaal en hoe het dan zou zijn gegaan. Dat is echt onzin. Je mag ons niet vergelijken met het elftal dat we hiervoor hadden. Toen was het team belangrijk, nu zijn de individuen dat. In het begin ging het geweldig, nu loopt het wat minder soepel. Maar de resultaten zijn nog steeds goed. Er wordt gezegd dat Ajax relatief zwak is. Maar ik vraag me dan af hoe het komt dat we zo ver voor staan in de competitie. Waarom profiteert er dan bijna niemand van onze zwakte? Waarom krijgen we zo weinig doelpunten tegen?' Ik ken mensen die vermoeden dat het iets met jou te maken heeft. Van der Sar: 'la, ik heb een lekker seizoen. Maar ik kan ze niet in mijn eentje tegenhouden. Dus zo slecht kunnen we niet zijn. Ik vind dat ik dit jaar beter in vorm ben dan vorig jaar. Toen pakte ik te weinig punten voor het elftal. Nu pak ik onmogelijke ballen. Op 0-0 of 1-0 voor. Dat zijn puntenpakkers. Dit jaar pak je meer punten dan je hoort te doen. Hoe het komt, weet ik niet. Ik had vier jaar goed gekeept en vorig jaar was het minder. Ook collectief, maar ik heb daar ook mijn steentje aan bijgedragen. Nu voel ik me sterk. Vorig jaar hadden we voor het begin van het seizoen die verloren Europa- Cupfinale gehad en het EK met alle problemen. Misschien heeft het onbewust invloed gehad op de prestaties. Het is niet te achterhalen. Van de zomer zijn we met een schone lei begonnen: nieuwe trainer, veel nieuwe spelers.' Doe-het-zelf Er kwamen inderdaad veel nieuwe spelers. Het was duidelijk dat de selectie diende te worden uitgebreid en versterkt. Voor Van der Sar was het vertrek van Frans Hoek, de keeperstrainer, een forse aderlating. Hoek reisde mee in het kielzog van Van Gaal. In het begin van dit seizoen was er nog geen vervanger voor Hoek aangesteld. Fred Grim en Edwin van der Sar werden eikaars keeperstrainer. Inmiddels is die situatie toch weer aangepast. Van der Sar: 'Het werd laat bekend dat ook Frans Hoek ermee zou stoppen. Daarna zijn er een paar opties geweest voor het vervolg. Een paar waren voor ons niet acceptabel, een paar waren niet beschikbaar. Toen hebben we besloten het even rustigaan te doen. We deden het zelf. Kijk, Fred en ik zitten toch op een niveau dat je niet veel meer bijleert, maar dat je AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 29