'Het Bernabeu-stadion was een heksenketel, toen Ajax er op 22 november 1995 aantrad voor het Champions- Leagueduel tegen Real /Madrid. Ajax moest het opnemen tegen elf gerenommeerde tegenstanders op het veld en 70.000 uitzinnige AAadrilenen op de tribunes. Een vijandig publiek, en naar het leek ook een vijandige scheidsrechter, want twee doelpunten, van Kluivert en Litmanen, keurt hij af. Het publiek joelt, vooral ten opzichte van de donkere Ajacieden. Maar op het eind van deze legendarische wedstrijd is alles anders. In de tweede helft scoren Litmanen en Kluivert opnieuw; nu keurt de scheidsrechter de doelpunten wel goed. Ajax speelt zo adembenemend, dat het na afloop van het Madrileense publiek een staande ovatie krijgt. De Ajacieden bedanken op schitterende wijze de meegereisde Ajax-aanhang. Hun armen gestrekt in de lucht, sommigen met gebalde vuist. Onbewust misschien een 'black power'-gebaar? Het doet er niet toe. Het is vooral die eenheid van een ploeg die in het hol van de leeuw de winst heeft weggehaald. In de mooiste wedstrijd die Ajax de laatste jaren speelde; mooier nog dan de Champions-Leaguefinale. Zo gaat het vaak in Spanje, denk maar aan Atletico vorig jaar. Het is de ambiance, waardoor de spelers boven zichzelf uitstijgen.' Rob de Jong (Amstelveen, 23 januari 1963) fotografeert sinds zijn negentiende. Hij is freelancer en werkt sinds acht jaar vooral voor De Telegraaf als algemene fotograaf. Sport heeft echter zijn voorkeur: 'Daar zit alles in.'

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 232