w/sté'. Rijnsburgse Boys of De Vliegende Hollanders FdG: 'Als jongetje heb ik bij De Vliegende Hollanders gevoetbald. DVH was de club van de KLM en speelde in Amstelveen, waar ik toen woonde. Nadat mijn vader aan de gevolgen van een auto-ongeluk was overleden, is mijn moeder hertrouwd met een beroepsmilitair. Beroepsmilitairen worden vaak overgeplaatst, wat voor mij betekende dat ik op nogal wat verschillende plaatsen heb gewoond. Toen ik eenmaal rechten studeerde in Groningen, ging ik wel eens kijken bij GVAV. Trouwens, de eerste echte voetbalwedstrijd die ik zag was Blauw Wit - GVAV, in Amsterdam. Kwam omdat een oom van mij, Henk Mettens, bij GVAV speelde.' EvdL: 'Toevallig: mijn eerste wedstrijd was Ajax - GVAV. Hoe oud zal ik geweest zijn? Tien, elf? Ik woonde in Rijnsburg. Rond de tijd dat ik eindexamen deed, kwam ik in het eerste van Rijnsburgse Boys. Achttien jaar was ik. Ik wilde medicijnen gaan studeren, maar werd uitgeloot. Ik ben toen een jaar naar Brussel gegaan om daar te studeren. Ik zou in de weekeinden terugkomen om te voetballen. Rijnsburgse Boys betaalde mijn benzine. Door de week trainde ik mee bij een club in Brussel, De Waltra. Dat was een foutje. Drie kwartier werden we afgebeuld, daarna hadden we de grootste lol in het lokaal - een café dat ook al de naam droeg De Waltra. Na een wedstrijd of vijf in het eerste van Rijnsburgse Boys viel ik door de mand: ik had geen enkele conditie. Einde veldvoetbalcarrière. Ik ben toen gaan voetballen in de zaal en doe dat nu nog. Acht jaar in de Amsterdamse raad, waarvan de laatste vier als fractievoorzitter, zijn Eberhard van der Laan niet in de koude kleren gaan zitten. Te meer omdat hij overdag een advocatenpraktijk draaiende had te houden. Ondanks verzoeken van de partijtop om voor de PvdA op het pluche van de Tweede Kamer plaats te nemen, doet hij voorlopig een stap terug. Een terugkeer naar de politiek sluit hij niet uit, maar hij wil ook wel eens gewoon een avond met zijn vrouw thuis op de bank doorbrengen en in het weekeinde iets leuks doen met de kinderen. AJAX MAGAZINE MEI 1998 Van studeren in Brussel kwam ook niet veel terecht. Het eerste jaar medicijnen was niet meer dan een herhaling van wat ik al op het gymnasium had gedaan. Om aan geld te komen ging ik kaarten in het café. Ik speelde bijna iedere avond met hetzelfde ploegje: de staatssecretaris van Financiën, iemand van de Rijkswacht en een oud- profwielrenner. Zij dronken whisky, illegaal. Ik dronk cola. Mijn redding. Hoe later het werd, hoe meer ik won. De neergang van België was toen al zichtbaar.' John Blankenstein of John de Wolf? EvdL: 'Heeft De Wolf gezegd dat hij niet met een homoseksuele medespeler onder de douche wil staan? Ordinaire uitspraak. Geldt dat taboe op homoseksualiteit nog steeds? 't Is raar dat er nog nooit een bekende voetballer voor uit is gekomen homoseksueel te zijn. Statistisch gezien is op z'n minst een paar procent homoseksueel.' FdG: 'Voetbal heeft altijd een macho uitstraling gehad. Ik weet niet of dat nu nog steeds speelt. Als in de voetbalwereld het taboe op homoseksualiteit nog steeds geldt, is dat ronduit treurig. Moedig dat Blankenstein uitwam voor zijn seksuele geaardheid. Heel knap ook dat hij er altijd in is geslaagd om zijn gezag te handhaven.' Madness (One step beyond) of Queen (We will rock you)? FdG: 'Ik ben een Queen-fan. Pijnlijk ja, dat PSV een nummer van de groep gebruikt als er is gescoord.' EvdL: 'Ik ben een late Queen-fan. Pas bij het Live Aid-concert hoorde ik dat Queen meer was dan Bohemian Rhapsody. Waarom heeft Ajax We are the Champions eigenlijk afgeschaft? Een afgelikte boterham? Nou, ik lik 'm anders graag af.' FdG: 'Precies. Heb ik eindelijk een tekst uit m'n hoofd geleerd, komen ze weer met iets anders.' Rood-wit of paars? EvdL: 'Mijn kleur is róód. Paars betekent voor mij niet dat de diverse partijen met elkaar zijn getrouwd. Paars moet geen doel op zich worden. Samenwerken tussen partijen is slechts een middel. Blauw en rood zijn politieke stromingen die ergens voor moeten staan. Een nadeel van paars is 225

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 225