voor Turijn. In Rome is het fanatisme zo heet. Voetbal wordt er zo enorm beleefd, dat het voor een grote druk zorgt die van grote invloed is op de manier waarop de clubs, Lazio waar ik voetbalde, en Roma geleid worden. In Turijn is dat anders. Er is wel rivaliteit maar de mensen zijn rustiger. Zelfs Michel Platini kon er over straat gaan zonder door een horde fans te worden belaagd. Zowel in goede als in slechte tijden is het voetbalklimaat in Turijn beter, maar wanneer ik stop, ga ik eerst naar Rome. Platini In de eerste plaats een fantastische voetballer. Toen ik bij luventus kwam, was ik een ander soort speler. Platini speelde toen op de manier waarop ik nu graag voetbal. Hij maakte doelpunten, maar was vooral de regisseur, de man van de assist. Ik was snel, dribbelde veel en werd door Platini in stelling gebracht. Alleen al door op te letten heb ik veel van hem geleerd, in de wedstrijden en op de trainingen. Bij de pers was hij niet geliefd. Die vond hem arrogant en misschien was hij dat ook wel. Tenminste, tegenover de media kon hij cynisch, ironisch zijn. Ik kan niet zo zijn als hij, maar ik heb wel geleerd dat je met ironie vaak meer wint dan met woede. Platini beschermde zich op die manier. Maar de echte Platini was een vriend, ik tenniste veel met hem, praatte veel met hem. Hij was geliefd in de kleedkamer en het was geweldig met hem samen te spelen. Wijn Woon je in Italië en Spanje, dan kun je niet om de wijn heen. Wijn, in het bijzonder rode wijn, hoort daar bij de landscultuur. Ik heb wijn leren waarderen, ik ben er van alles over te weten gekomen door erover te lezen (en te proeven!) en ik ben wijn naar Denemarken gaan exporteren. Of moet ik zeggen dat ik importeer? Cruijff Er zijn in mijn loopbaan drie trainers geweest die van grote invloed zijn geweest: Sepp Piontek als bondscoach van Denemarken, Giovanni Trapattoni als trainer bij mijn eerste grote club en Johan Cruijff. Van alle drie heb ik op verschillende vlakken heel veel geleerd. Van Cruijff stak ik op technisch en tactisch gebied en wat betreft het omgaan met voetbal op het hoogste niveau het meeste op. Hij is een sterke persoonlijkheid, dus met plus- én minpunten, maar dat laat onverlet dat ik dankbaar ben met hem te hebben kunnen werken. Wembley De eerste keer dat ik er speelde, kwam ik in de eerste minuut van de wedstrijd oog in oog met de keeper. En ik miste! Dat was Engeland - Denemarken. We wonnen wel, met 1-0, doelpunt Alan Simonsen. Wembley is misschien niet het mooiste, maar wel het meest imposante stadion. Ondanks de gemiste kans bewaar ik er heerlijke herinneringen aan want op Wembley won ik met Barcelona de Europa Cup. Bernabeu Vanaf het moment dat ik er binnenstapte, was ik er thuis. Ik kwam van Barcelona en door Barcelona had Madrid jarenlang niets kunnen winnen. En toch was er meteen respect en liefde. Vanaf de eerste minuut was ik een van hen. Ik speelde er slechts twee seizoenen, maar mijn afscheid was onvergetelijk. Dertigduizend mensen hielden tijdens mijn afscheid mijn portret omhoog. En dat terwijl wij na een succesvol eerste seizoen, in het tweede jaar slecht hadden gepresteerd. Bernabeu, Real Madrid, de fans, ze zitten voor altijd in mijn hart. Broederschap Brian en ik verschillen viereneenhalf jaar in leeftijd. Dat is veel als je nog jong bent, later kom je dichter bij elkaar. Dat is met ons ook zo gegaan. Toen hij zijn professionele loopbaan begon, werd het contact intensiever. Wij belden elkaar elke week, spraken over voetbal, over de omstandigheden. Ik vind hem een uitstekende voetballer. Hij is nog steeds een pure aanvaller terwijl ik meer middenvelder ben geworden. Hij dribbelt, gaat diep, terwijl ik meer doe met mijn passing. Toch lijken wij in veel opzichten op elkaar. Zowel wat betreft lichaamsbouw en houding als wat betreft voetbalstijl. Ik heb bewondering voor hem want hij heeft best last gehad van het feit dat niet alleen zijn vader, maar ook zijn broer topvoetballers waren. Steeds weer de vergelijking. Hij moest meer bewijzen en het toont zijn klasse dat hem dat gelukt is. Sleepbeweging Ik weet niet waar die vandaan komt. Hij was er, hij is er altijd geweest. Op intuïtie, op gevoel. Bal aan de voet, kijken naar je tegenstander, inschatten van de situatie en 'hop', erlangs. Het is een kwestie van feeling en timing, maar het gaat zo goed als onbewust. Amsterdam In alle opzichten is Amsterdam een fijne stad. Het is er prettig wonen en je kunt er ook als bekende persoon probleemloos over straat. Kinderen Je moet ze hebben om de werkelijke waarde ervan te kunnen begrijpen. Kinderen zijn geweldig. Ze zijn zo onschuldig en daardoor zo stimulerend. Ik heb drie gezonde kinderen en dat is de grootste rijkdom die je je kunt wensen. Je komt regelmatig in aanraking met zieke kinderen, kinderen die kansarm zijn, kinderen met prblemen. Dat is verschrikkelijk en ik heb altijd willen proberen om iets voor die kinderen te kunnen doen voor zover dat mogelijk is. Door de confrontatie met veel leed besef je welk een groot geluk het is om drie gezonde kinderen te hebben. Toekomst De laatste zeventien jaar van mijn leven werden door het voetbal geprogrammeerd. Wanneer ik stop, wil ik even zonder die programmering leven. Je kunt je toekomst hooguit beïnvloeden, maar hem helemaal programmeren niet. Dat moet ook zo zijn. Ik heb wel ideeën, maar ze zijn niet vastomlijnd. Ik zie wel, ik laat het voorlopig zo. Wanneer ik stop, zal ik een nieuw leven gaan leiden. Ik moet opnieuw beginnen. Dat zie ik als een uitdaging. Ik zie de toekomst met nieuwsgierigheid tegemoet. AJAX MAGAZINE MEI 1998 217

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 217