Karakterkerels in conflict tijdens Ajax - Feyenoord op 27 mei 1971 (1-3). Foto: Spaarnestad Fotoarchief Hogeland geraakt. Pieter was niet het type waar je 's ochtends ruzie mee moest krijgen. De rest van de dag trouwens ook niet. Pieter kwam uit een groot boerengezin, als jongste van acht broers. Hij was zo'n jongen waarvan iedereen begreep dat hij het op kostschool leuker had dan thuis. Hogeland kwam al overeind toen Koeleman driemaal in zijn handen klapte. Een mededeling. 'Zoals jullie de afgelopen dagen hebben kunnen merken is de winter voorlopig het land uitgejaagd door een hogedrukgebied dat ons vanuit de Golf van Biskaje bijna zomerse temperaturen brengt...' Zoals bijna iedereen met een hekel aan mensen had ook Koeleman een dwangmatige belangstelling voor het weer. '...en vanuit de gedachte dat tradities in ere gehouden dienen te worden, kondig ik bij deze De Wedstrijd aan!'. Een grommend gejuich klonk op van tafel. De Wedstrijd, volgens de traditie een jaarlijks potje voetbal tussen de begeleiders en hun pupillen. In werkelijkheid veeleer een anderhalf uur durend treffen van bewakers en geïnterneerden. Slechts de winnaar telt. De laatste 26 confrontaties waren door de leraren gewonnen. Een goede mix De Cour lag er prachtig bij. Ze hadden geen schoolplein, maar een gazon waarop je alleen maar mocht wandelen. De afmetingen kwamen overeen met die van een voetbalveld. Vandaag was het een voetbalveld. Als je goed keek zag je er een stadion in. Het publiek de oude eiken die het veldje omzoomden. Een ervan per ongeluk in het veld, trots bij de cornervlag geposteerd als stramme linksbuiten. Aangemoedigd door zijn trouwe fans. Hoeveel wedstrijden zouden die bomen al hebben gezien? En hoeveel wedstrijden zou die eik in het veld al hebben beslist? Als kaatsende 'twee' in een splijtend een-tweetje. De verdediging aan flarden, zijn legioen in stille aanbidding. Hij had er zin in. Het gras was gemaaid, de netten waren in de doelen gehangen, de lijnen gewit. Klaar voor de wedstrijd. In de studiezaal was de ene na de andere opstelling voorgesteld en verworpen. Er moest een goede mix komen van techniek, conditie, kracht en woede. Techniek op de AJAX MAGAZINE MEI 1998 177

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 177