Capello applaudiseert voor het grootste talent dat ooit voet heeft gezet in Milaan. door onrechtvaardigheid, door een blessure die niet te genezen bleek, hoe hard hij er ook voor vocht, hoeveel de medische wetenschap zich er ook om heeft bekommerd. Grazie Marco, schreeuwen de spandoeken hem toe. Hij is onder de indruk, het jochie van de Gerardus Majellaschool, de enige voetballer ter wereld die Theo Reitsma heeft kunnen verleiden tot drie seconden enthousiasme - 'O wat een goal!', toen hij in de finale van het EK '88 tegen Rusland een onmogelijk doelpunt maakte; een historische gebeurtenis die later werd verwerkt in de bekende Vijftien Miljoen Mensen reclamefilm, die tot en met het jaar 2088 elke week wordt uitgezonden voor aanvang van de zondagavonduitzending van Studio Sport. Opdat wij ons realiseren dat wij een goddelijk wezen in ons voetbalmidden hebben gehad. Terwijl Marco de laatste meters van het zwaarste rondje uit zijn leven aflegt, worden zijn benen nog zwaarder dan ze al waren. Pierluigi Collina heeft hem de hand al geschud. De topscheidsrechter met het prachtigste kale hoofd op aarde kan zijn tranen nog maar net bedwingen. Zo dadelijk gaat hij de wedstrijd om de Trofeo Silvio Berlusconi leiden. Een jaarlijkse happening voor aanvang van het seizoen, de wedstrijd waarin AC Milan zich met de nieuwe selectie aan het eigen publiek presenteert. Tegenstander ditmaal is, o toeval, Juventus. Het is 18 augustus 1995. José Altafini voetbalt al lang niet meer. Clarence Seedorf heeft zojuist de overstap gemaakt van Ajax naar Sampdoria. En op de bank van AC Milan zit, natuurlijk, trainer Fabio Capello. Als Marco van Basten zijn laatste rondje erop heeft zitten, huilt ook de grote sportman Capello zilte tranen van bewondering en berusting, omdat alles niet altijd gaat zoals je hoopt dat het gaat. En Stefan Kovacs? Die kon er geen getuige meer van zijn. Hij was een paar maanden voor de wedstrijd om de Trofeo Silvio Berlusconi overleden. Om precies te zijn in mei 1995, ruim een week voor de Champions League finale. Die ging dat jaar overigens tussen Ajax en AC Milan. heeft het vooraf voorspeld. Bovendien, het is voor Ajax de derde en de laatste keer. Daarna gaan ze ruim twintig jaar in het vergeetboek. Later, halverwege de jaren negentig, zullen ze nog tweemaal in de finale van de Europa Cup I staan: een keer tegen Milan en een keer tegen Juventus. Hoe bedoel je, predestinatie?' Het laatste rondje Marco van Basten is inmiddels 30 jaar en loopt een ereronde in het San Siro-stadion. In spijkerbroek, kort jack en op gewone schoenen. Meer dan 63.000 toeschouwers juichen hem gepassioneerd toe. Daar loopt het grootste talent dat ooit voet heeft gezet in Milaan. Verslagen door oneerlijkheid, HHHHI Foto: Omnipress 'Jawel, jawel,' zegt Altafini, 'maar ik had het over predestinatie, over voorbestemming, over het toeval dat niet bestaat.' No capitOy zegt Capello verbaasd, 'ik begrijp je niet, wat is de connectie tussen Milan en Juventus, wat hebben die twee clubs met elkaar van doen?' 'Alles,' antwoordt Altafini. 'Ik zie het voor me, ik zie de toekomst, de rode draden in mijn leven, en ook in het jouwe, Fabio. Ik speelde bij Milan en nu bij Juventus; jij speelt nu bij Juventus, maar straks bij Milan. En je gaat trainer worden, je gaat een heel grote trainer worden. Dus laat deze onbetekenende partij tegen Ajax maar lekker lopen. Geef Kovacs de credits, hij 166 AJAX MACA7IMF MFI 1 Q Q R

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 166