25 jaar na Ajax-Juventus Of: het ontstaan van de familieband tussen Ajax, Juventus en AC Milan Bloedverwanten in Belgrado door Chris Willemsen Op het veld van Rode Ster Belgrado wint Ajax met 1-0 van Juventus. Terwijl Johnnie Rep het enige doelpunt maakt, loopt Marco van Basten een ereronde in Milaan, blijkt José Altafini een helderziende te zijn en weet Fabio Capello dat hij niet lang in Madrid zal blijven. Wie veel van Ajax droomt, breekt soms door de hekken van de werkelijkheid heen. I graden en broeierig, er zit ende zuurstof in de lucht en het pizoen is al tftjna elf maanden oud. deze Europa-Cup-I-finale 'verbod^^TOeten worden, maar ach, we zijn er toch, dus laten we 'm dan maar spelen ook. En laten we 'm dan ook maar meteen winnen, anders duurt de terugreis naar Amsterdam zo lang. Dat is zo ongeveer het concept waarmee Ajax op 30 mei 1973 aantreedt tegen Juventus, in het met honderdduizend ernstig onder de armen transpirerende toeschouwers gevulde stadion van Rode Ster Belgrado. Bovendien spelen we niet in ons vertrouwde rood-wit, maar in de bordeauxrode uitmonstering van een café- elftal. Wat moet dat worden, meneer Kovacs? U zit daar maar in uw kanariegele trainingspakje in de dug-out op uw doodste gemak een pijpje te stoppen, maar wij zitten met klamme koppen en kriebelende kruizen voor de tv te sidderen, want Juventus heeft toevallig wel even wat meer kwaliteit dan die knoeiers van Panathinaikos en Internazionale. En wat horen wij u daar vlak voor de wedstrijd in de microfoon van Fred Racké braken? '1st kein Problem, Ajax geben mir zum Abschied Europa PokaV Wat is dat voor misplaatste arrogantie? Maar goed dat de spelers die daar aan het warming-uppen zijn niet kunnen horen wat u zegt. Juventus barst van het zelfvertrouwen. Na een onvoorstelbare eindsprint is de Oude Dame er opnieuw in geslaagd Italiaans kampioen te worden. Kansloos was ze, drie wedstrijden voor het einde. Maar toen ontbrandde het heilige vuur, toen stroomde de Po over, toen explodeerde de Piëmonte, toen greep ze op de laatste wedstrijddag alsnog de titel. U was er nota 160 AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 160