zeker bij PSV ligt de nadruk toch meer op het kopen van spelers. Er moet meteen gepresteerd worden. Hoewel sommigen beweren dat het de laatste tijd niet meer zo is, zijn bij ons door de jaren heen veel spelers doorgedrongen tot het eerste. Op dit moment zie je bij Feyenoord Van Bronckhorst en bij PSV Boudewijn Zenden, maar over het algemeen krijgen zelf opgeleide spelers daar minder kans.' Vanwege het grote niveauverschil met de A-junioren van de andere clubs moet de Al van Ajax zijn motivatie ergens anders vandaan halen. 'Dat is niet echt moeilijk, omdat de spelers weten dat ze vanaf het begin voor hun contract spelen. Je merkt dat ze daarom ze goed mogelijk willen presteren. Als dan de successen komen, ga je steeds weer nieuwe doelen stellen. Kampioen worden alleen is dan niet genoeg meer, nee, we moeten ongeslagen kampioen worden, of nog beter: alles proberen te winnen. En ook ons laatste doel - honderd doelpunten maken - hebben we inmiddels bereikt.' De trainer van de Al moet na de zomer weer helemaal opnieuw beginnen met de volgende groep spelers. Volgens Herman Borman maakt dat het werk juist interessant. 'Het is een grote uitdaging om de groep aan te passen aan het hogere niveau. Om ervoor te zorgen dat het kampioenschap weer wordt binnengehaald en om weer een groep spelers door te laten stromen naar het tweede elftal. Op alle niveaus wordt daar hard aan gewerkt. Als een A-junior een contract verdient, is dat teamwork van de hele jeugdopleiding.' Mexico Er zijn nog een aantal redenen die het werk van een jeugdtrainer bij Ajax uiterst boeiend maken, vindt Borman. 'Je speelt een hoop interessante wedstrijden en buitenlandse toernooien, zoals dit seizoen in Mexico. We voetbalden daar op 2400 meter hoogte. Als je een kwartiertje voluit ging, was je dood. Je kunt dat die jongens van tevoren vertellen, maar dat geloven ze toch niet. Dat moeten ze dus zelf aan den lijve ondervinden. Daarbij merk je bij zo'n lang verblijf dat er van alles gebeurt met zo'n groep. Sommigen zijn eigenlijk nog kinderen en krijgen dus last van heimwee. En er komen onderlinge irritaties - zeker als de resultaten wat minder zijn. Van dat soort dingen kunnen ze alleen maar leren. Al met al dus een heel goede ervaring. Sowieso werk je als trainer bij Ajax alleen maar met fantastische spelers, die altijd gemotiveerd zijn om te trainen. En op de Toekomst hebben we ook nog eens de mooiste accommodatie die je je in kunt denken.' Toch zal de Al het volgend seizoen moeten doen met een nieuwe trainer: Herman Borman is vanaf augustus actief als scout. 'Ton Pronk heeft me vorig seizoen al gevraagd. Omdat ik dit jaar 58 wordt, lijkt het me een mooie gelegenheid om nu deze nieuwe uitdaging aan te gaan: elke week op pad om in Nederland talenten onder de zestien jaar te scouten. Het zal wel even wennen worden, maar ik verheug me er wel op. Het afscheid zal heel gewoon verlopen. Spelers komen, spelers gaan, trainers komen, trainers gaan: zo gaat dat bij Ajax. En als scout sta ik straks nog middenin het voetbal.' 146 AJAX MAGAZINE MEI 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 146